معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

آلت‌سیزن یا فصل آلت‌کوین‌ها چیست؟

0 61
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آلت‌سیزن AltSeason چیست؟

برای درک مفهوم آلت‌سیزن یا فصل آلت‌کوین‌ها، ابتدا باید تفاوت میان بیت‌کوین و سایر رمزارزها یا همان آلت‌کوین‌ها را درک کنید. به‌طور کلی همه‌ ارزهای دیجیتال به دو دسته‌ بیت‌کوین و آلت‌کوین (Alternative Coin) تقسیم‌بندی می‌شوند و همه‌ رمزارزهایی که بیت‌کوین نیستند، در طبقه بندیِ آلت‌کوین‌ها قرار می‌گیرند. آلت‌کوین از دو قسمت Alt و Coin تشکیل می‌شود، که به معنای کوین جایگزین (برای بیت‌کوین) است.  تا به حال بیشتر از 5 هزار رمزارز آلت‌کوین در سطح جهان، ساخته شده‌است. نمونه‌هایی از معروف‌ترین آلت‌کوین‌ها، عبارتند از اتریوم، ریپل، لایت‌کوین و استیبل‌کوین‌ها. در حال حاضر، اتریوم دارای بیشترین ارزش بازار بعد از بیت‌کوین است. 

در بازار رمزارز‌ها، برای تعیین میزان بزرگی و تسلط یک رمزارز بر بازار، از معیار نسبت مارکت‌کپ استفاده می‌شود. در حال حاضر بیت‌کوین همچنان دارای بزرگ‌ترین مارکت‌کپ در بازار رمزارز‌ها است. بنابراین معمولا، میزان چرخش و ورود پول به بیت‌کوین از سایر آلت‌کوین‌ها بیشتر است. واژه‌ آلت‌سیزن Alt- season یا Altcoin season، زمانی استفاده می‌شود که سرعت چرخش و ورود پول به آلت‌کوین‌ها از بیت‌کوین‌ بیشتر است، یا به عبارتی دیگر، سرمایه‌گذاران تقاضای بیشتری برای خرید و سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها دارند. به هر زمان یا دوره‌ای که در آن بازدهی و سود سایر رمزارز‌ها نسبت به بیت‌کوین بیشتر باشد و موقعیت بهتری برای سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها وجود داشته باشد، آلت‌سیزن گفته می‌شود. این دوره می‌تواند کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد. هرچقدر که نسبت مارکت‌کپ بیت‌کوین نسبت به قبل کاهش پیدا کند، این موضوع باعث تقویت آلت‌سیزن می‌شود.

عوامل موثر بر کاهش تقاضا برای بیت‌کوین و افزایش تقاضا برای آلتکو‌ین‌ها چیست؟

عوامل مختلفی می‌تواند میزان تقاضا برای آلت‌کوین‌ها را افزایش دهد. عرضه و تقاضا برای بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها توسط عوامل مختلفی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، عواملی مانند اخبار مثبت و منفی، قانون‌گذاری‌های دولت‌ها، هیجانات ایجاد شده توسط سرمایه‌گذاران عمده و پدیده‌ نصف شدن کارمزد استخراج بیت‌کوین یا Halving events.  

هرکدام از این عوامل تاثیرات مثبت یا منفی بر عرضه‌ و تقاضا بیت‌کوین دارند و هر زمان که میزان تقاضا برای بیت‌کوین کاهش پیدا کند، سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های خود را از بیت‌کوین خارج کرده و به عنوان یک Alternative یا جایگزین وارد بازار آلت‌کوینها می‌کنند. 

توسعه‌ پروژه‌های جدید و پیدایش توکن‌ها و کوین‌های پربازده

با به وجود آمدن پروژه‌های جدید که توسط پلت‌فرم‌های Defi پشتیبانی می‌شوند، توکن‌ها و کوین‌های جدیدی به بازار رمز‌ارزها معرفی شده‌اند که از زمان پیدایش تا به حال، سود بسیار زیادی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده‌اند. با پیدایش ICOهای موفق و سیستم‌های مالی غیرمتمرکز یا Decentralized Finance سرمایه‌های زیادی به سمت آلت‌کوین‌ها حرکت کرده و موجب کاهش مارکت‌کپ بیتکوین می‌شوند. این موضوعات باعث پیدایش آلت‌سیزن می‌شود. 

اخبار مثبت، منفی و قانون‌گذاری‌ها

بازار رمزارز‌ها تاثیرپذیری بسیار زیادی از اخبار مثبت و منفی و قانون‌گذاری دولت‌ها دارد. مثلا تصویب قوانین مربوط به عدم به رسمیت شناختن بیتکوین به عنوان یک روش پرداختی و ممنوع کردن معاملات آن، باعث کاهش شدید ارزش بیتکوین می‌شود. 

پدیده‌ی نصف شدن پاداش استخراج بیتکوین یا Halving events

پاداشی که برای استخراج بیتکوین به ماینر‌ها داده می‌شود، پس از استخراج هر 210 هزار واحد بلاک، نصف می‌شود. این زمان تقریبا 4 سال طول می‌کشد و پس از هربار که این اتفاق رخ می‌دهد، میزان عرضه‌ بیت‌کوین کاهش پیدا کرده و در نتیجه موجب افزایش قیمت آن می‌شود.

استخراج بیت کوین_آلت‌سیزن

به دنبال افزایش قیمت ، سرمایه‌گذاران سود خود را که از این افزایش قیمت کسب کرده‌اند را از بیت‌کوین خارج می‌کنند و آن را وارد بازار آلت‌کوین‌ها می‌کنند. بنابراین به دنبال هر افزایش پس از پدیده‌ی نصف شدن، یک آلت‌سیزن وجود خواهد داشت.

نحوه‌ی تشخیص و پیش‌بینی آلت‌سیزن

در واقع هیچ روش و قانون خاص و مشخصی برای تشخیص و پیش‌بینی آلت‌سیزن وجود ندارد، اما با توجه به نشانه‌ها و ابزارهای خاص می‌توانپیدایش یک فصل جدید برای آلت‌کوین‌ها را پیش‌بینی‌کرد.  وبسایت  blockchaincenter.net/altcoin-season-index/ یکی از سایت‌های معتبری است که آمار و نمودار‌های خاصی برای پیش‌بینی و وضعیت بازار رمزارز‌ها ارائه می‌کند. 

آلت سیزن

این وبسایت تعریف مختص به خود را برای آلت‌سیزن دارد. بر اساس تعریف و شاخص‌های موجود در این وبسایت، اگر 75 درصد از برترین و بزرگترین آلت‌کوین‌ها به مدت 90 روز  متوالی، عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین داشته باشند، به این دوره، آلت‌سیزن گفته می‌شود.

آلت‌سیزن

در زمان نوشته شدن این مقاله، این سایت دوره‌ حاضر را آلت‌سیزن می‌شناسد.

همچنین در قسمت‌های پایین‌تر این صفحه، شما می‌توانید آمار‌های عملکرد رمز‌ارز‌های مختلف در 90 روز گذشته و سال را مشاهده کنید. در یک قسمت از این صفحه، رمزارز‌هایی را که نشان‌دهنده‌ آلت‌سیزن و فصل بیت‌کوین هستند،نشان داده می‌شود. همچنین عملکرد و سودآوری این رمزارزها نسبت به یکدیگر نیز مقایسه شده است.

مقایسه آلت‌کوین‌ها_آلت سیزن

یکی دیگر از تحلیل‌هایی که برای بررسی آلت‌سیزن مورد استفاده قرار می‌گیرد، تحلیل نسبت تسلط بیت‌کوین است. هرچقدر که میزان تسلط بیت‌کوین بر اساس مارکت‌کپ آن کاهش پیدا کند، تقاضا و ورود سرمایه به بازار آلت‌کوین‌ها بیشتر شده و این یک نشانه‌ قوی برای وجود آلت‌سیزن است. برای بررسی نسبت تسلط بیت‌کوین می‌توانیداز شاخص Market Cap BTC dominance یا با نماد BTC.D Index استفاده کنید. در وبسایت TradingView این شاخص به همراه چارت آورده شده است. 

آلت‌سیزن

چگونه از فرصت‌های ایجاد شده با آلت‌سیزن، درآمد کسب کنیم؟

بدیهی است که اگر قبل از این که وارد آلت‌سیزن شویم یا در مراحل اولیه‌ آن باشیم، در مورد آن اطلاعات داشته باشیم، آمادگی‌های لازم را کسب کرده باشیم، می‌توانیم عملکرد بهتری در این بازار‌‌ها از خود نشان دهیم و سود بیشتری کسب کنیم. بهتر است تحقیقات لازم را انجام داده و پروژه‌های مختلف را تحلیل و بررسی کنیم. ‌می‌توانیم از شاخص‌ها و ابزار گفته شده در این مقاله و سایر اندیکاتور‌ها برای بررسی پروژه‌ها و آلت‌کوین‌هایِ قدرتمند استفاده کنیم. معمولا توکن‌هایی که متعلق به صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز هستند در دوره‌ی آلت‌سیزن عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.