معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

اتریوم (ethereum) چیست؟ از صفر تا 100

0 147
زمان مطالعه: 11 دقیقه

اتریوم (Ethereum) چیست؟ ارز دیجیتال Ethereum چگونه کار می‌کند؟ هدف ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ قرارداد هوشمند (smart contract) چیست؟ امروز با یکی از جذاب‌ترین و خارق‌العاده‌ترین ارز‌های بازار کریپتوکارنسی یا رمزارز‌ها آشنا می‌شویم. به‌نظر می‌رسد سلطه بیت‌کوین بر بازار رمز ارزها در آینده‌ای نه‌چندان دور به پایان خواهد رسید. به‌راستی آیا اتریوم می‌تواند بیت‌کوین را کنار زده و پادشاه ارز‌های دیجیتال بشود؟ با ما همراه باشید تا داستان پیدایش اتریوم و آینده آن را برایتان بازگو کنم. به شما ثابت خواهم کرد که این فناوری می‌تواند جهان ما را ده‌ها سال به جلو پرتاب کند. اتریوم ساخته شده تا دنیا بیشتر از همیشه هوشمند شود. این ارز، عدالت را برای همه به ارمغان خواهد آورد.

اتریوم(Ethereum) چیست؟

اگر بخواهیم به اتریوم ساده نگاه کنیم، اتریوم مانند یک کامپیوتر غول‌پیکر‌ در ابعاد جهانی عمل می‌کند. به عبارتی این سیستم از تعداد زیادی کامپیوتر‌ متصل بهم به وجود آمده است. فناوری بلاک‌چین این امکان را می‌دهد که تصمیم‌گیرنده سیستم باشید، نه یک سازمان، شرکت، یا یک شخص از قبل تعیین شده. اتریوم یک پلتفرم آزاد بر پایه فناوری‌ بلاک‌چین است. این پلتفرم، بلاک‌چینی پیشرفته است که به توسعه‌دهندگان در سراسر جهان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را به‌صورت غیر‌متمرکز روی آن پیاده‌سازی کنند.

اتریوم (ethereum)

پس به‌طور کلی می‌توان گفت: اتریوم شبکه محاسباتی عمومی متن باز، بر بستر فناوری بلاک‌چین است. وبسایت رسمی Ethereum این پر‌وژه را اینگونه تعریف می‌کند «اتریوم یک بستر غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. هیچ‌گونه احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌هایی که روی این شبکه اجرا می‌شوند، وجود ندارد.»

اتریوم (Ethereum) چگونه کار می‌کند؟

برای دانستن کارکرد اتریوم ابتدا به‌صورت مختصر با بلاک‌چین آشنا می‌شویم. بلاک‌چین را مانند دفتری تصور کنید که اطلاعات در آن رمزنگاری و ثبت می‌شوند. با این تفاوت که همه افراد حاضر در شبکه به‌صورت مساوی به این اطلاعات دسترسی دارند.

 بلاک‌چین را شبیه یک تسبیح هم می توان تصور کرد. تسبیح از دانه‌های بهم پیوسته تشکیل شده است. اگر شما بخواهید یکی از دانه‌های آن را در بیاورید باید تسبیح را پاره کنید. در آن‌صورت تسبیح معنای خود را از دست خواهد داد، زیرا تمام دانه‌های آن به زمین خواهد ریخت.

در بلاک‌چین نیز اطلاعات مانند دانه‌های تسبیح، به‌هم متصل هستند. این اطلاعات در بلاک‌های پی‌در‌پی به‌صورت جداگانه نگهداری می‌شوند. تغییر اطلاعات هر بلاک امکان پذیر نیست چون این اطلاعات در یک سرور، یک کشور یا یک سازمان خاص نگهداری نمی‌شوند. اطلاعات در تمامی شبکه بلاک‌چین به‌صورت مساوی و قابل دسترس برای تمامی افرادی که به شبکه وصل هستند در دسترس قرار دارد. حتی اگر کسی بتواند اطلاعات یک بلاک را تغییر دهد، مانند تسبیحی که مثال زدیم سیستم از این تغییر |آگاه شده و جلوی آن را می‌گیرد. به‌این ترتیب دیگر فساد هم در شبکه ایجاد نمی‌شود.. اما اگر فرد یا گروهیی بخواهند تغییری در اطلاعات شبکه ایجاد کنند، باید تاپیدیه بیشتر افراد حاضر در شبکه را نیز جلب کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بتوانند 51 درصد از قدرت شبکه را در دست بگیرند. در چنین شرایطی آن‌ها برای سیستم تصمیم گیرنده هستند.

ممکن است از خود بپرسید افراد حاضر در شبکه چه کسانی هستند؟ اصلا برای چه باید در شبکه مشارکت کنند؟ منظور از افراد حاضر در شبکه انسان‌ها نیستند. بلاک‌چین برای ادامه‌ حیات خودش به قدرت پردازشی نیاز دارد نه انسان‌ها. این قدرت پردازشی توسط گوشی، کامپیوتر‌ و دستگاه‌های ASIC(ماینر) تامین می‌شود. کسانی که این دستگاه‌ها را می‌خرند هدفشان کسب سود است. برای مثال وقتی دستگاه ماینر شما به بلاک‌چین Ethereum وصل است، شما در حال ماینینگ(استخراج) اتریوم هستید. به این معنی که شما با پردازش در سیستم، ضمن تاییدتراکنش‌های سالم در شبکه و جلوگیری از فساد در سیستم، به امنیت آن نیز کمک می‌کنید که در قبال این خدمت، سیستم به شما پاداش می‌دهد. این پاداش به‌صورت ارز Ethereum با نماد (ETH) به شما پرداخت می‌شود.

درست است که رمز ارزها بر پایه بلاک‌چین بنا شده‌اند و می‌دانیم که این سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده است. اما این ارز‌ها به صورت اتفاقی پدید نیامدند، هرکدام از آن ها توسط گروه یا شخصی اختراع شدند. در ادامه با خالق اتریوم که جوانی کم‌سن‌وسال است آشنا می‌شویم.

اتریوم _ ویتالیک بوترین

خالق ارز دیجیتال اتریوم کیست؟

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) را به‌عنوان خالق اتریوم می‌شناسند. او برنامه‌نویسی روسی-کانادایی است که در سال 2011 با Bitcoin magazine  پا به‌عرصه ارز‌های دیجیتال گذاشت. او معتقد بود که از فناوری بلاک‌چین می‌توان در زمینه‌هایی فراتر از انتقال پول، مانند توسعه اپلیکیشن‌های غیر‌متمرکز و قراردادهای هوشمند استفاده کرد. او در مصاحبه‌ای با Business Insider گفته است: «بیت‌کوین همانند ماشین‌حسابی جیبی است که تنها یک کار را به‌خوبی انجام می‌دهد. درحالی‌ که اتریوم مانند گوشی هوشمندی است، که دارای اپلیکیشن‌های متعددی برای استفاده است.»

سرانجام ویتالیک تصمیم به خلق یک رمز ارز جدید با زبان برنامه‌نویسی جدید به‌نام سالیدیتی شد. او در رابطه با چرایی انتخاب نام Ethereum می‌گوید: «فهمیدم این نام را از سایر اسامی موجود بیشتر دوست دارم. من فکر می‌کنم اتریوم حقیقتاً تلفظ خوبی دارد و کلمه «اتر» را نیز در دل خود دارد که به یک مدیوم نامرئی فرضی اشاره دارد که به جهان نفوذ می‌کند و به نور امکان سفر می‌دهد.» 

بوترین تصمیم داشت پلتفرمی بسازد که به زیرساختی نامحسوس تبدیل شود و برنامه‌ها بتوانند به‌طور غیرمتمرکز روی آن پیاده‌سازی شوند.

اتریوم

درباره تاریخچه اتریوم

 • سال 2013 ویتالیک بوترین ایده خود را در قالب یک White paper(مقاله معرفی) منتشر کرد.
 • ژانویه سال ۲۰۱۴ خبر ساخت Ethereum در کنفرانسی در آمریکای شمالی و در شهر میامی (Miami) اعلام شد. تیم اصلی توسعه اتریوم متشکل از: ویتالیک بوترین، گوین وود، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو و چارلز هاسکینسون بودند. گوین وود و هاسکینسون بعدها به‌دلیل اختلاف از تیم جدا شدند و به ترتیب پولکادات (Polkadot) و کاردانو (Cardano) را راه‌اندازی کردند. پس از آن بوترین به کمک این افراد توانست ایده خود را کامل‌تر کند.

  اوت سال 2014 Ethereum توانست در یک عرضه‌اولیه، 18.4 میلیون دلار جذب سرمایه کند.validator 

 • می 2015 شبکه آزمایشی اتریوم با نام المپیک عرضه شد.
 • جولای 2015 روز تولد اتریوم است. زیرا در این تاریخ اولین نسخه Ethereum به نام Frontier عرضه شد.
 • مارچ 2016 به‌روز‌رسانی اتریوم به نام Homestead منتشر شد.
 • جولای 2016 Ethereum هک شد و 50 میلیون دلار اتر به سرقت رفت. این موضوع باعث انشعاب Ethereum و تولد اتریوم کلاسیک (ٍEthereum Classic) شد..
 • اکتبر ۲۰۱۷: هارد فورک Byzantium از به‌روزرسانی Metropolis پیاده‌سازی شد.
 • فوریه ۲۰۱۹: هارد فورک Constantinople از به‌روزرسانی متروپلیس پیاده‌سازی شد.

اتریوم (ethereum)

هدف اتریوم چیست؟

جوزف لوبین، یکی از توسعه دهندگان اتریوم در رابطه با هدف این ارز می‌گوید: Ethereum به وجود آمد تا برای بسیاری از کارهای زندگی به جز خود به هیچ نهاد، بانک و شرکتی نیاز نداشته باشد. در سال 2008 ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین، این ارز را به عنوان اولین سیستم پولی، غیرمتمرکز  و دیجیتالی معرفی کرد. اما اتریوم بلاک‌چین بیت‌کوین را توسعه داد. به‌عبارتی Ethereum بلاک‌چینی قابل برنامه‌نویسی است، که می‌توان بر روی آن اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، خدمات مالی، قراردادهای هوشمند و هر کد کامپیوتری دیگری را به‌طور غیرمتمرکز اجرا کرد. این ارز فوق‌العاده آمده است تا با غیرمتمرکز کردن همه‌چیز عدالت، امنیت و سرعت را به زندگی ما هدیه دهد.

انتخابات سال 2020 آمریکا را به خاطر دارید. پس از شورش طرفداران ترامپ، شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک ترامپ را بایکوت کردند و حساب‌هایش را بستند. این اتفاق برای هر کدام از ما  ممکن است روزی رخ دهد. به این دلیل که تمام این شبکه‌های اجتماعی متمرکز هستند. اطلاعات همه ما در سرور‌های آن‌ها نگهداری می‌شود. حتی این شرکت‌ها علنا گفته‌اند که با فروختن این اطلاعات به شرکت‌های تبلیغاتی در‌آمد کسب می‌کنند. اتریوم ما را قادر می‌سازد که برنامه‌هایی غیرمتمرکز داشته باشیم. تا کسی به اطلاعات ما دسترسی نداشته باشد تا حتی کسی نتواند یک شخص یا کشوری را تحریم کند. 

تفاوت‌های اتریوم با بیت‌کوین

 • اصلی‌ترین تفاوت اتریوم با بیت‌کوین در این است که بیت‌کوین فقط با هدف جایگزینی پول و انجام تراکنش‌های مالی طراحی شده‌. اما اتریوم مانند ویندوز کامپیوتری‌ است که می‌توان بر روی آن انواع بازی‌‌ و برنامه‌های متفاوت نصب کرد. یکی از بزرگ‌ترین خدمات بلاک‌چین اتریوم، قابلیت اجرای قرار‌داد‌ هوشمند بر روی آن است.
 • تعداد سکه‌های قابل استخراج در بیتکوین به 21 میلیون Btc(ارز اختصاصی بیت‌کوین) محدود شده است. اما در اتریوم با وجود محدودیت 18 میلیون استخراج در سال، محدودیتی برای تعداد کل اتریوم‌ها وجود ندارد.
 • زمان تشکیل یک بلاک جدید در بیت کوین حدود 10 دقیقه زمان می‌برد. اما در اتریوم این فرایند 14 ثانیه طول می‌کشد.
 • پاداش هر بلاک بیت‌کوین هر چهارسال یک بار طی رویدادی به نام هاوینگ (Halving) نصف می‌شود. اما در Ethereum این پاداش هر سال نصف می‌شود.
 • بیت کیون از الگوریتم SHA-256 و Ethereum از الگوریتم Ethash برای رمزنگاری استفاده می‌کند.
 • برای استخراج بیت‌کوین می‌بایست از دستگاه‌های ASIC استفاده کنید. اما در اتریوم با کارت‌های گرافیک هم می‌توان Ethereum استخراج کرد.

تفاوت‌های اتریوم با بیت‌کوین

سازنده (مخترع) ساتوشی ناکاموتو (اسم مستعار و  شناس) ویتالیک بوترین
نماد رمز BTC ETH
تارخ پیدایش اوت 2008 2013 | راه اندازی رسمی 2015
هدف پول دیجیتال غیر متمرکز تمرکز زدایی کامل
محدودیت عرضه ارز دیجیتال 21 میلیون واحد بدون محدودیت
جایگاه در بازار (سال 2021) رتبه 1 رتبه 2
الگوریتم استخراج SHA_256 ETHASH
سخت افزار استخراج دستگاه ASIC کارت گرافیک (GPU)
حریم خصوصی تراکنش های نیمه نامشخص تراکنش های نیمه نامشخص
شفافیت بلاکچین دارد دارد
زمان بلاک کمتر از 10 دقیقه کمتر از 14 دقیقه
سرعت تراکنش حداکثر 7 تراکنش در ثانیه حداکثر 16 تراکنش در ثانیه

قرارداد هوشمند (smart contract) چیست؟

قرارداد هوشمند چند کد نرم‌افزاری است که توسط طرفین قرارداد تنظیم شده و بر روی بلاک‌چین اجرا می‌شود. در این قرارداد‌، سیستم با‌توجه به بندهای ذکر شده در قرارداد به صورت خودکار عمل می‌کند و عملا کسی نمی‌تواند دخل و تصرفی در قرارداد داشته باشد. اکنون با زدن یک مثال واقعی از خودم، معایب قرارداد عادی در مقابل قرارداد هوشمند را توضیح می‌دهم.

حدود هشت ماه پیش تصمیم گرفتم موتورم را بفروشم. برای همین یک آگهی در برنامه دیوار گذاشتم. چند روز بعد برای موتور مشتری پیدا شد. با مشتری و پدرم به بنگاه رفتیم و قولنامه نوشتیم. در قولنامه ذکر کردیم که مقداری از پول موتور بعد از زدن سند از خریدار گرفته شود. بعد از این‌که سند موتور را به نام خریدار کردم، خریدار باقی پول موتور را به من نداد و سرم کلاه گذاشت. درواقع من چوب اعتماد به طرف مقابلم را خوردم. قرارداد‌های هوشمند برای این به وجود‌ آمده‌اند که نیازی به اعتماد کردن نباشد. زیرا کد‌های کامپیوتری به صورت خودکار عمل می‌کنند، و احتمال تقلب صفر می‌شود. در این قرارداد‌ها شرایط و بندها توسط طرفین بررسی و تنظیم می‌شوند. سپس آن را توسط یک برنامه‌نویس تبدیل به کدهایی می‌کنند تا روی بلاک‌چین پیاده‌سازی کنند. در آخر پس از به اجرا در‌آمدن قرارداد روی بلاک‌چین، هیچ‌یک از طرفین حتی برنامه نویس هم نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. زیرا سیستم طبق کد‌هایی که به آن داده شده است عمل خواهد کرد. بزرگ‌ترین مزیت قرارداد‌های هوشمند نسبت به قرارداد‌های عادی، ضمانت اجرایی آن‌ها است. بلاک‌چین‌های زیادی هستند که امکان نوشتن قرارداد هوشمند روی آن‌ها وجود دارد. اما اکثر آن‌ها دچار یک‌سری محدودیت‌ها هستند. به‌این ترتیب بلاک‌چین اتریوم یکی از بهترین بلاک‌چین‌ها برای نوشتن قرارداد‌های هوشمند است.

معایب قرارداد‌ هوشمند

 • هزینه‌زیاد

برای نوشتن این قرارداد‌ها ما نیاز به برنامه‌نویس داریم. و قطعا این کار هزینه‌بر خواهد بود. البته در نسل جدید قراردادهای هوشمند، توسعه دهندگان به‌دنبال رفع این مشکل هستند. به‌نحوی که هر شخصی بتواند از این سیستم استفاده کند و یک قرارداد هوشمند جدید برای خودش بسازد.

 • احتمال اشتباه انسانی

قرارداد‌های هوشمند توسط انسان‌ها تنظیم می‌شوند و همیشه احتمال خطا وجود دارد. اگر در تنظیم قرارداد اشتباهی رخ دهد، جبران آن امکان‌پذیر نیست. زیرا سیستم پس از اجرا شدن قرارداد، به هیچ کس اجازه دستکاری آن را نخواهد داد. یکی از معروف‌ترین اشتباهاتی که در این حوزه رخ داد، مربوط به پروژه DAO در سال 2016 است که منجر به از دست رفتن 50 میلیون دلار شد.

 • وضعیت قانونی

در‌حال‌حاظر خیلی از کشور‌ها این مدل قرارداد را قبول ندارند. قطعا پذیرفته شدن آن میان دولت‌ها به زمان نیاز دارد. تا آن موقع باید قبل از بستن این قرارداد‌ها از رسمیت آن در کشور خودتان اطمینان حاصل کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

در بلاک‌چین Ethereum، قرارداد‌های هوشمند به زبان سالیدیتی(SOLIDITY) نوشته می‌شوند و پس از آن بر روی EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) اجرا می‌شوند.

در ادامه با بعضی از مفاهیم مرتبط با بلاک‌چین اتریوم به صورت مختصر، و در حد نیاز آشنا می‌شویم.

تورینگ (Turing) چیست؟

Turing اسم شخصی در قدیم است که توانست ماشینی با قدرت محاسباتی بسیار بالا در زمان خود بسازد. از آن زمان به‌بعد ماشین‌هایی که بتوانند هر عملی را انجام بدهند، Turing complete نام‌گذاری می‌شوند. بیت‌کوین اصطلاحا Not Turing complete است. یعنی توسعه دهندگان نمی‌توانند روی آن خیلی مانور دهند. به این علت که زبان برنامه‌نویسی نسبتا قدیمی‌ دارد. اما اتریوم با هدف Turing complete به دنیا عرضه شد و توانست تا حدودی هدف خود را محقق کند. 

EVM چیست؟

EVM ماشین مجازی اتریوم(Ethereum Virtual Machine) است. برای درک بهتر EVM را شبیه ماشین حسابی عظیم تصور کنید که پردازش‌های بلاک‌چین اتریوم را محاسبه می‌کند. این ماشین عظیم و قدرتمند به ما میزان GAS مورد نیاز برای انجام یک عملیات روی شبکه Ethereum را می‌دهد. به نوعی وظیفه فاکتور زدن در شبکه را بر عهده دارد.

GAS چیست؟

شما برای استفاده از هر ماشینی(دستگاه) نیاز به سوخت یا انرژی دارید. مثلا برای ماشین ریش‌تراش نیاز به برق، برای خودرو نیاز به بنزین و برای ماشین حساب، نیاز به باتری دارید. EVM هم برای انجام محاسبات و پردازش اطلاعات نیاز به نوعی سوخت دارد. GAS به زبان ساده سوخت ماشین مجازی اتریوم است. به‌عبارتی همان کارمزدی است که هنگام انجام تراکنش، باید به ماینر‌ها پرداخت کنید. این کارمزد به وسیله ارز اتریوم با نماد اتر(ETH) پرداخت می‌شود.

اتر (ETH) چیست؟

اتر(ETH) رمز ارز اختصاصی Ethereum است. از آن برای پرداخت پاداش به ماینر‌ها استفاده می‌شود. باتوجه به این موضوع که هیچ کس بدون پاداش کاری را انجام نمی‌دهد، اتریوم نیز برای ماینرها پاداش در نظر گرفته است. این پاداش با ارز اتر پرداخت می‌شود. این ارز همانند دیگر ارز‌ها در صرافی قابل خرید و فروش است. همچنین از اتر می‌توانید برای انجام تراکنش‌های مالی نیز استفاده کنید. اما به دلیل شلوغ بودن شبکه اتریوم این کار مقرون‌به‌ صرفه نیست. زیرا شلوغی یک شبکه بلاک‌چین، باعث کند شدن تراکنش‌ها و کارمز‌های بیش‌ از اندازه می‌شود. مثلا گاهی برای انتقال 100 تتر در شبکه اتریوم، می‌بایست 20 دلار کارمزد پرداخت کنید. در‌حالی که اگر همین مقدار اتر را در شبکه ترون انتقال دهید چیزی کمتر از یک دلار کارمزد پرداخت خواهید کرد.

دائو (DAO) چیست؟

دائو به سازمانی غیر‌متمرکز گفته می‌شود که قوانین آن به‌صورت کد نوشته شده است. این قوانین کد‌گذاری شده روی بلاک‌چین اجرا می‌شوند. این سازمان غیر‌متمرکز رئيس واحدی ندارد و تمامی اعضای آن در کنترل سازمان دخیل هستند. هر تغییر در قوانین سازمان نیاز به رای گیری و موافقت همه اعضا دارد.

اتریوم (ethereum)

داستان پیدایش اتریوم کلاسیک

در 17 ژوئیه 2016 به سازمانی غیر‌متمرکز(DAO) که روی اتریوم در حال اجرا بود حمله شد. درواقع هکر توانسته بود با پیدا کردن اشکال در یکی از کد‌ها موفق به دزدیدن 3.6 میلیون واحد اتر شود. این مقدار اتر در زمان خودش ارزشی معامل 50 میلیون دلار داشت.

 این اتفاق در آن سال جنجال زیادی به پا کرد. جنجال بر سر این بود که گروهی معتقد بودند با هارد‌فورکی(تغییرات اساسی در قوانین بلاک‌چین) از اتریوم می‌توان پول‌های به سرقت رفته را بازگرداند. اما گروه دیگر مخالف دستکاری کردن کد‌ها و قوانین بودند. زیرا این کار با غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین در تضاد است و به نوعی اعمال نفوذ در سیستم به حساب می‌‌‌آید. سرانجام با هاردفورک Ethereum، اتریوم دو قسمت شد. اتریوم قبلی اتریوم کلاسیک نام گرفت و اتریوم جدید همان اتریومی هست که در حال صحبت درباره آن هستیم.

معایب ارز دیجیتال Ethereum

 • کارمزد بالا

محبوب‌تر شدن اتریوم باعث شلوغ شدن شبکه و به طبع آن افزایش هزینه کارمزد‌ها شده است. تا جایی که در فوریه 2021 رکورد 23 دلار برای هر تراکنش به ثبت رسید. یکی از تفاوت‌های بیت‌کوین و Ethereum در این است که در بیت‌کوین خود شبکه کارمزد ماینر‌ها را می‌پردازد. اما در Ethereum این کاربران عادی هستند که باید این هزینه را پرداخت کنند.

 • کند بودن تراکنش‌ها

هر چه‌قدر میزان تراکنش‌ها در یک بلاک‌چین افزایش یابد، سرعت آن‌ نیز کاهش می‌یابد. البته با بروزرسانی‌ اتریوم این مشکل تا حدودی رفع شده است. 

 • تورم بالقوه

تعداد کل بیت‌کوین‌های دنیا 21 میلیون واحد است که هر ۱۰ دقیقه می‌توان 6.25 واحد(مطابق هالوینگ ۲۰۲۱) از آن را استخراج کرد. اما تعداد کل اتریوم‌های در شبکه نامحدود است. از این نظر Ethereum شبیه پول‌های سنتی هست که برای چاپ آن‌ها محدودیتی در نظر گرفته نشده.

 • دشواری یادگیری برای توسعه‌دهندگان

توسعه‌دهندگانی که در محیط پردازش متمرکز کارکرده‌اند، به‌راحتی با فضای غیر‌متمرکز اتریوم نمي‌توانند کنار بیایند و نیاز به آموزش و تمرین دارند.

اتریوم 2.0

Ethereum 2.0 درواقع  ورژن جدید اتریوم است. به دلیل مشکلات فعلی اتریوم که بالاتر به آن اشاره کردیم، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند تا Ethereum را به‌روزرسانی کنند. این آپدیت که با عنوان SERENITY و ETH2 نیز شناخته می‌شود که در پنج مرحله و طی چند سال اجرا خواهد شد. درنهایت پس از اجرای تمامی مراحل، الگوریتم اتریوم از PROOF OF WORK(ماینینگ) به (PROOF OF STAKE) تغییر می‌کند. تا به امروز فاز صفر این آپدیت با عنوان بیکن چین (Beacon chain) در 1 دسامبر 2020 راه‌اندازی شده و قرار است فاز بعدی در سال 2021 راه‌اندازی شود.

کیف پول‌های اتریوم

خوشبختانه کیف پول‌های زیادی در بازار هستند که از Ethereum پشتیبانی می‌کنند. بنابراین حق انتخاب زیادی دارید که اتریوم های خود را در چه نوع کیف پولی نگهداری کنید. توصیه می‌شود به دلیل امنیت پایین کیف پول‌های تحت‌وب، از کیف پول‌های نرم‌افزاری و کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید. در ادامه جدولی از بهترین‌ کیف پول‌های بازار را برای نگهداری اتریوم برایتان قرار دادم که هم شامل کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و هم شامل کیف‌پول‌های نرم‌افزاری می‌شود.

نام کیف پول (wallet) نوع ساختار wallet
Ledger سخت‌افزاری
Trezor سخت‌افزاری
Trust wallet نرم‌افزاری
Coinomi نرم‌افزاری
Jaxx نرم‌افزاری
Atomic نرم‌افزاری

جمع بندی اتریوم (Ethereum) چیست؟

درمقاله اتریوم (Ethereum) چیست؟ در حد توان سعی کردیم به همه جنبه‌های ارز دیجیتال Ethereum بپردازیم. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری یا به اصطلاح HODL کردن هستید، اتریوم برای شما یک گزینه بسیار مناسب است. چرا که توسعه‌دهندگانش درحال بروزرسانی ارز دیجیتال اتریوم در فواصل گوناگون هستند. این آپدیت‌ها به پایداری و به‌روز بودن بیشتر شبکه کمک می‌کند. همچنین هدف نهایی آن که غیرمتمرکز کردن برنامه‌ها است، ارزش آن را روزبه‌روز می‌تواند بیشتر کند.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
80%
عالی
 • امتیاز کسب شده
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.