معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

آموزش فیوچرز صرافی کوینکس

4 1,560
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آموزش کار در فیوچرز صرافی کوینکس

جذاب‌ترین و خطرناک‌ترین بخش معامله‌گری در بازار رمز ارزها مربوط به معاملات فیوچرز یا اهرم دار است، مخصوصا اگر مدیریت سرمایه بلد نباشید و اهرم‌های بالا بازکنید آن چنان ضرر خواهید کرد که تا مدت ها سمت معامله در هیچ بازاری نخواهید رفت.

اما کسانی که دربازار حرفه هستند و به قول معروف چهار تا پیراهن بیشتر از بقیه پاره کرده اند، فیوچرز صرافی همان بهشتی است که آن ها میخواهند، چون میتوانند در مدت کم سود‌های بزرگی بدست بیاورند. ما در این مقاله ابتدا با‌ مفاهیم این بخش آشنا می‌شویم و سپس در قالب ویدیو کار در فیوچرز صرافی کوینکس که perpetual گفته می‌شود را یاد می‌گیریم.

فیوچرز صرافی کوینکس

در صرافی کوینکس به معاملات فیوچرز perpetual گفته میشود

معاملات اهرم دار یا (futures) به زبان ساده

فرض کنید روزانه 2 معامله انجام‌ می‌دهید و در هرکدام حدودا 5 درصد سود می‌کنید شما در انتهای روز 10 درصد به سرمایه خود اضافه کرده‌اید. شاید درآن صورت با خود فکر کنید که ای کاش سرمایه بیشتری داشتم تا سود بزرگتری نصیبم بشود، حالا اگر به شما بگویم که می‌توانید تا 100 برابر سرمایه‌ای که دارید از صرافی قرض بگیرید و سود خود را 100 برابر کنید قطعا شگفت زده می‌شوید البته یک خبر بد این که در صورت ضررکردن نیز ضررتان 100 برابر می‌شود. این آپشنی است که صرافی ها در قسمت فیوچرز خودشون در اختیار شما قرار میدهند.

در واقع فرق اساسی که معاملات فیوچرز با معاملات عادی دارد این است که میتوانید از صرافی چندین برابر دارایی خودتان پول قرض بگیرید و به همان اندازه سود و زیان خودتون رو چندین برابر کنید.

برای مثال در حالت عادی اگر 5 درصد سود کنید، 5 درصد به سرمایه شما اضافه می‌شود. اما اگر در فیوچرز معامله باز کرده باشید به میزان اهرمی که باز می‌کنید سود و زیان شما چند برابر می‌شود.

Liquid شدن چیست؟

Liquid شدن چیست_فیوچرز صرافی کوینکس

زمانی که شما فیوچرز کار می‌کنید و پوزیشن اهرم دار باز می‌کنید اگر معامله شما 100 درصد ضرر کند صرافی معامله شما را به صورت خودکار خواهد بست برای مثال:

فرض کنید در حساب صرافی 100 دلار دارید، طبق تحلیلی که از قبل انجام داده‌اید قیمت بیتکوین را صعودی پیش بینی کرده و با 50 دلار وارد پوزیشن خرید می‌شوید توجه کنید که در این مثال فرض شده که اهرم شما  20 می‌باشد حالا تصور کنید که بازار طبق تحلیل شما پیش نرود و قیمت بیتکوین 5 درصد کاهش پیدا کند در این صورت شما 100(20×5) درصد ضرر خواهید کرد و 50 دلار شما صفر می‌شود در اینجا معامله توسط صرافی بسته و شما اصطلاحا لیکوئید می‌شوید.

تفاوت اهرم cross با isolated 

تا اینجا با مفهوم لیکوئيد شدن و اهرم تا حدودی آشنا شدیم و فهمیدیم که اهرم‌ها برای این هستند که اگر تحلیل خوبی بلد هستیم اما سرمایه اندکی داریم میتوانیم با کمک آن‌ها سرمایه خودمان را افزایش دهیم اما اگر اشتباه کرده باشیم ممکن است تمام دارایی ما به خطر بیفتد و لیکوئيد شویم. در صرافی کوینکس و دیگر صرافی ها دو نوع اهرم داریم که با‌هم متفاوتند

 • اهرم کراس یا Cross margin
 • اهرم ایزولیت یا Isolated margin 

فرض کنید ما 100 دلار وارد حساب فیوچرز کرده ایم و با 50 دلار آن وارد پوزیشن خرید میشویم اما بازار طبق تحلیل ما پیش نمیرود و 100 درصد ضرر میکنیم در اینجا 2 حالت ممکنه پیش بیاد.

 1. اگر اهرمی که انتخاب کردید ایزولیت باشد تنها مبلغ ورودی شما برای معامله تحت ریسک قرار می‌گیرد و در صورتی که معامله شما 100 درصد ضرر کند معامله به صورت خودکار توسط صرافی بسته خواهد شد.
 2. اگر اهرم انتخابی شما کراس باشد معامله شما به محض رسیدن به 100 درصد ضرر بسته نخواهد شد و کلیه مبلغ اعم از مبلغ ورودی برای معامله و موجودی حسابتان در صرافی در خطر از دست رفتن قرار خواهد گرفت به عبارتی بقیه پول شما که در حساب دارید وارد معامله میشود و لیکوئید شدن شما را به تاخیر می‌‌اندازد به عبارتی بعد از اینکه 50 دلار ما در 100 درصد ضرر رفت 50 دلاری که در موجودی حساب ما قرار داشت نیز شروع به کم شدن می‌کند و در واقع ضامن لیکوئید نشدن ما می‌شود تا زمانی که یا روند بازار تغییر کند و ضرر ما کم شود یا موجودی حساب ما کلا از بین برود.

معاملات short در بازار های دو طرفه به چه معناست

برای فهمیدن معاملات short یا فروش ابتدا باید با مفهوم بازارهای دو طرفه آشنا بشویم. به طور کلی بازارهای مالی 2 مدل هستند

 • بازار های یک طرفه مثل بورس تهران
 • بازار های دو طرفه مثل بورس جهانی (فارکس)،رمز ارزها‌ (کریپتوکارنسی)

بازار های یک طرفه اینگونه هستند که شما یک دارایی مانند سهام، مسکن یا خودرو خریداری می‌کنید و از رشد قیمت آن کسب سود می‌کنید و در صورت کم شدن قیمت‌دارایی ضرر خواهیدکرد. برای مثال در بورس تهران زمانی که پیش بینی می‌کنید بازار در آینده نزدیک ریزشی خواهد شد احتمالا سهام های خود را بفروشید و منتظر فرصت مناسب‌تر برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر بمانید یا در بازار مسکن هدف همه افراد از خرید خانه کسب سود از افزایش قیمت آن در آینده است هیچ کس خانه نمیخرد تا بعدا آن را با قیمتی پایین‌تر بفروشد.

اما در بازار های دو طرفه عملا اهمیتی ندارد که روند قیمت ها صعودی یا نزولی باشد تنها کافیست شما روند صحیح بازار را درست پیش بینی کرده باشید. زمانی که پیش بینی میکنید قیمت ها افزایش میابند وارد پوزیشن long یا خرید می‌شوید و زمانی که پیش بینی شما کاهش قیمت‌ها باشد وارد پوزیشن short یا فروش خواهید شد و عملا می‌توانید همیشه از بازار سود کسب کنید.

معاملات short & long_فیوچرز صرافی کوینکس

معاملات short 

به معامله ای گفت میشود که معامله گران در روند نزولی قیمت ها اقدام به باز کردن آن می‌کنند.به زبان ساده‌‌تر در این مدل معاملاتی، شما یک دارایی را گرون می‌فروشید تا ارزون‌تر بخرید. فرض کنید قیمت اتریوم 3000 دلار است طبق تحلیلی که از گذشته انجام داده اید اتریوم تا 2000 دلار اصلاح قیمتی خواهد داشت شما می‌توانید با باز کردن پوزیشن short از این 1000 دلار ریزش قیمتی سود کسب کنید، درواقع زمانی که معامله فروش باز می‌کنید اتریوم‌های صرافی را قرض کرده و برایش در قیمت 3000 دلار می‌فروشید با این تحلیل که در قیمت پایین‌تر مثلا 2000 دلار خرید کنید و اتریوم های صرافی را پس دهید.

اگر بازار طبق تحلیلی که کردیم پیش‌برود 1000 دلار سود کرده‌ایم و صرافی پس از برداشتن کارمزد خود این سود را به ما خواهد داد ولی اگر تحلیلمان درست از آب در نیاید و اتریوم بجای ریزش از قیمت 3000 تا قیمت 4000 افزایش یابد علاوه بر کارمزد صرافی 1000 دلار ضرر کرده‌ایم. نکته ای که باید توجه کنید این است که کارمزد در فیوچرز ساعتی محاسبه می‌شود وعملا هرچقدر زمان معامله طولانی‌تربشود باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید، هم‌چنین تفاوتی میان پوزیشن long و short در نرخ پرداخت‌کارمزد وجود ندارد.

معاملات sell یا short در صرافی کوینکس

بخش فیوچرز صرافی‌های مطرح بازار مثل بایننس،کوین بیس و کوینکس شبیه هم هستند حالا ممکن است یکی نسبت به دیگری آپشن بیشتری داشته باشد، اما در کل اگر با یکی از آن ها کار کرده باشید به راحتی کار با دیگری را یاد می‌گیرید.یکی از صرافی های محبوب بین ایرانی‌ها صرافی کوینکس است.دلیل آن هم تحریم نکردن کاربران ایرانی توسط این صرافی تا زمان نگارش این مقاله ‌است.

برای وارد شدن به فیوچرز صرافی کوینکس طبق مراحل زیر عمل کنید اما برای آموزش بهتر و کامل‌تر این بخش تمام مطالب گفته شده تا به اینجا رو در قالب ویدیو براتون ضبط کردم حتما ویدیو رو تماشا کنید.

 1. ابتدا مطابق تصویر وارد قسمت perpetual شوید.
 2. در قسمت leverage اهرم خودتون رو انتخاب کنید.
 3. در قسمت price قیمت مورد نظرتون رو برای خرید وارد کنید.
 4. در قسمت amount باید مقدار پول مدنظر برای معامله کردن را وارد کنید.
 5. در نهایت بر روی sell کلیک کنید. 

فیوچرز صرافی کوینکس

معاملات sell یا short در صرافی کوینکس

سخن آخر

اگر جزو افراد تازه وارد هستید و از ورودتان به بازار مدت زیادی نمی‌گذرد توصیه میکنم وارد معاملات فیوچرز نشوید زیرا ممکن است خیلی زود سرمایه خود را ازدست بدهید و از ادامه راه معامله گری دلسرد شوید. اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که تجربه بالایی در معاملات spot دارید و به مدیریت سرمایه کاملا مسلط هستید کار درfutures قطعا برایتان لذت بخش‌تر و پر سودتر خواهد بود.

فراموش نکنید که اصل اول معامله گری مدیریت سرمایه و حفظ آرامش و خونسردی در حین معامله است اگر فقط تحلیل تکنیکال صرف میدانید قطعا در بلند مدت جزو بازنده های بازارخواهید بود.بازار به کسانی سود خواهد داد که صبور، خونسرد و با دانش معامله میکنند.

 

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. نوروزی می گوید

  سلام باتشکرازمطالب نوشته شده امیدوارم همیشه در زندگی و گردآوری مطالب جدیدبورسی موفق و تندرست باشید باتشکرنوروزی

  1. محمد گودرزی می گوید

   سلام جناب نوروزی عزیز خوشحالم که مقاله بنده مورد پسند شما واقع شده😍

 2. mahdi می گوید

  سلام
  مقاله تون عالی بود
  فقط یه سؤال داشتم
  در معاملات فیوچرز فرآیند افزایش سود و زیان معامله تنها از راه قرض گرفتن از صرافیه یا این که نوعی شرط بندی هم توش وجود داره؟
  متشکرم

  1. محمد گودرزی می گوید

   سلام دوست عزیز، خوشحالم که مقاله مورد پسندتون واقع شده. اگر بخوایم ساده بگیم، توی فیوچرز انگار شما دارید شرط می‌بندید که قیمت میره بالا یا میاد پایین. اما در واقعیت شما یک پولی رو از صرافی قرض می‌کنید که ما بهش می‌گیم اهرم. دلیل اینکه مقدار سود یا زیان شماهم توی فیوچرز چندین برابر محاسبه میشه، مقدار پولیه که از صرافی قرض کردید (اهرم).