معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

آلتکوین‌ چیست؟ تفاوت آلتکوین‌ها و بیت‌کوین چیست؟

0 212
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به‌طور کلی همه‌ی ارزهای دیجیتال به دو دسته‌ی بیت‌کوین و آلتکوین(Alternative Coin) تقسیم‌بندی می‌شوند و همه‌ی رمزارزهایی که بیت‌کوین نیستند، در طبقه بندی آلتکوین‌ها قرار می‌گیریند. آلتکوین از دو قسمت Alt و Coin تشکیل می‌شود، که به معنای کوین جایگزین (برای بیت‌کوین)  است.  تا به حال بیشتر از 5 هزار رمزارز آلتکوین در سطح جهان، ساخته شده‌است. نمونه‌هایی از معروف‌ترین آلتکوین‌ها، عبارتند از اتریوم، ریپل، لایت‌کوین و استیبل‌کوین‌ها. در حال حاضر، اتریوم دارای بیشترین ارزش بازار  بعد از بیت‌کوین است.

تفاوت آلتکوین‌ها و بیت‌کوین

آلتکوین‌ها معمولا برای رفع مشکلات و محدودیت‌های بیت‌کوین ساخته می‌شوند. بنابراین، آلتکوین‌ها معمولا، پروتکل‌ها و الگوریتم‌های رمزنگاری متفاوتی نسبت به بیت‌کوین دارند. بیت‌کوین برای ساختن بلاک‌های جدید از مکانیزم توافقی POW(Proof of work) یا اثبات کار استفاده می‌کند و این مکانیزم زمان‌بر و پرانرژی بوده و قراردادهای هوشمند موجود در شبکه‌ی بیت‌کوین دارای محدودیت‌های بسیاری هستند. اما بسیاری از آلتکوین‌ها از مکانیزم ِتفاوقی POS(Proof of Stake)  یا اثبات سهم‌داری، استفاده می‌کنند، که این روش برای ساخت بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها، زمان و انرژی بسیار کمتری نسبت به مکانیزم POW مصرف می‌کند.

 

انواع آلتکوین‌ها

آلت‌کوین‌ها با توجه به نوع عملیات و نوع مکانیزم توافقی که استفاده می‌کنند، به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:

آلتکوین‌هایی که مبتنی بر استخراج هستند یا Mining Based

همانطور که از اسم آن‌ها پیدا است، این آلتکوین‌ها با مکانیزم توافقی PoW کار می‌کنند و استخراج می‌شوند. نمونه‌هایی از کوین‌های Mining based عبارتند از Litecoin، Monero و Zcash .

جایگزین کوین‌های مبتنی بر استخراج، کوین‌های از پیش استخراج شده هستند. کوین‌های از قبل استخراج شده pre-mined coins برای تولید از الگوریتم استخراجی استفاده نمی‌کنند و برای استفاده در سیستم‌ یک پروژه تولید و توزیع می‌شوند. این آلتکوین‌ها توسط یک نهاد مرکزی مدیریت می‌شوند و ماهیت غیرمتمرکز ندارند. معروف‌ترین این نمونه از آلتکوین‌ها  Ripple’s XRP یا ریپل است.  

استیبل‌کوین‌ها یا Stable Coins

استیبل‌کوین‌ها، رمزارز‌هایی هستند که قیمت آن‌ها دستخوش کم‌ترین نوسانات می‌شود و تقریبا ثابت است. این رمزارز‌ها دارای پشتوانه‌هایی مانند ارز‌های فیات، فلزات ارزشمند و سایر ارز‌های دیجیتال هستند. تتر یا USDT‌ یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌ها از لحاظ ارزش بازار است.

همچنین پشتوانه‌ی تتر دلار آمریکا است و در حال حاضر دارای ارزش بازار بیشتر از 62 بیلیون دلار است.

لیست زیر شامل 10 استیبل‌کوین اول جهان از لحاظ مارکت‌کپ است.

آلتکوین‌

توکن‌های امنیتی یا  Security Tokens

این توکن‌ها مانند اوراق بهادار یا سهام شرکت‌ها هستند و مالکیت آن‌ها نشان‌دهنده‌ی مالکیت بخشی از پروژه است و در برخی از موارد سود نقدی نیز پرداخت می‌کنند. این توکن‌ها نوعی دستگاه قابل حمل هستند که با ذخیره‌ی اطلاعات شخصی فرد امکان ورود و دسترسی به یک شبکه‌ی خاص را می‌دهد.

آلتکوین‌
توکن‌های قابل استفاده Utility Tokens

نمونه‌ی معروف این توکن‌ها Filecoin است که برای خرید فضا در شبکه استفاده می‌شود.  این توکن‌ها برای ارائه‌ی خدمات خاصی در طول یک شبکه استفاده می‌شوند.

آینده و سرمایه‌گذاری در آلتکوین‌ها 

در  طول 10 سال گذشته تعداد آلتکوین‌ها در بازار رمزارز‌ها، چندین برابر شده است. این رمزارز تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران کوچک و بزرگ را به خود جذب کرده‌اند. تعداد زیاد آلتکوین‌ها و کمبود سرمایه در این بازار، باعث بروز مشکلاتی در نقدینگی این بازار شده‌است. همچنین کمبود نقدینگی و عدم قانون‌گذاری مناسب در این بازار موجب افزایش نوسانات در قیمت این رمزارز‌ها شده‌است. 

چالش اصلی برای سرمایه‌گذاری در بازار آلتکوین‌ها جدید بودن آن است. این بازار هنوز به رشد کافی نرسیده‌است. هنوز شاخص‌ها و چارچوب‌های مشخصی برای ارزیابی دقیق پروژه‌ها و ارزش‌گذاری آن‌ها وجود ندارد. بازار آلتکوین‌ها بیشتر از طریق سفته‌بازی و عرضه و تقاضا ارزش‌گذاری می‌شود. بسیاری از پروژه‌های آلتکوین‌ها تابه‌حال شکست خورده‌اند و سرمایه‌گذاران در آن‌ها ضرر زیادی را تجربه کرده‌اند. برای سرمایه‌گذاری در این رمزارز‌ها، باید تحلیل دقیقی از پروژه‌ها و سایر عوامل مانند مارکت‌کپ و نقدشوندگی داشته باشید. آلتکوین‌هایی که شناخته‌تر شده هستند، طبیعتا دارای ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاری هستند.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.