معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

وایت‌پیپر چیست؟ از چه بخش هایی تشکیل شده؟

اوراق سفید یا وایت‌پیپر (White Paper) چیست؟

0 50
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اوراق سفید یا وایت‌پیپر (White Paper) به‌طور کلی سند یا گزارشی است که با هدف ارائه‌ی اطلاعات در مورد یک محصول یا یک خدمت خاص، توسط یک شرکت یا یک سازمان منتشر می‌شود.

در واقع هدف کلی وایت‌پیپر ترویج و تبلیغ یک محصول، یک خدمت، یک فناوری یا یک روش خاص است، تا از این طریق سرمایه‌گذاران و مشتریان تحت تاثیر قرار بگیرند و اقدام به سرمایه‌گذاری یا خرید این محصولات و فناوری‌ها کنند. اگرچه که روش‌های رایج بازاریابی و تبلیغات در این موضوع موثر هستند، اما وایت‌پیپر سندی است که با ارائه‌ اطلاعات و مستندات کاملا تخصصی و فنی به بررسی مفید بودن یک محصول یا یک فناوری در رفع یک مشکل می‌پردازد و در قانع کردن مشتریان و سرمایه‌گذاران بسیار موثر و مهم است. معمولا وایت‌پیپر‌ها در قالب متون علمی و آکادمیک نوشته می‌شوند و حداقل دارای 2500 کلمه هستند.

وایت‌پیپر‌ها و ارز‌های دیجیتال

در حوزه‌ی ارز‌های دیجیتال، وایت‌پیپر‌ها فناوری و هدف یک رمزارز را توضیح می‌دهند. به منظور بررسی ارزش و پتانسیل پروژه‌‌ی مربوط به یک رمزارز، به‌خصوص اگر این رمزارز جدید است و در مرحله‌ی ICO است، باید وایت‌پیپر آن را به‌صورت دقیق مطالعه کرد. وایت‌پیپر‌ها توسط سازندگان و بنیان‌گذاران‌ِ ارز‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند و هدف آن‌ها ارائه‌ی اطلاعات تخصصی، مالی و تجاری است که در نهایت منجر به قانع شدن سرمایه‌گذاران و مشتریان برای خرید و سرمایه‌گذاری در این رمز‌ارز‌ها شود. وایت‌پیپر‌ها توسط متخصصان و افراد حرفه‌ای نوشته می‌شوند و مخاطبان آن‌ها سرمایه‌گذارانی هستند که با تحلیل تخصصی و فنی یک فناوری ، اقدام به سرمایه‌گذاری در رمز‌ارز‌ها می‌کنند. هدف وایت‌پیپر‌ها توضیح اطلاعات پیچیده و تخصصی در مورد یک محصول یا یک فناوری است.

وایت‌پیپر‌ها و سرمایه‌گذاری

به‌طوری کلی تحلیل وایت‌پیپر‌ها شباهت زیادی به تحلیل بنیادی شرکت‌ها در بازار سهام دارد. خواندن دقیق و درک درست از وایت‌پیپر‌ها، موضوعی بسیار مهم در سرمایه‌گذاری در رمز‌ارز‌ها است. درک دقیقی از وایت‌پیپر یک رمزارز می‌تواند پتانسیل موجود در فناوری یک پروژه را مشخص کند و نشان دهد که آیا رمز‌ارز مورد نظر دارای ارزش است یا خیر. همچنین از طرفی اگر اشکالات و ریسک‌هایی در پروژه وجود داشته باشند، با خواندن وایت‌پیپر می‌توان از آن‌ها مطلع شد و از سرمایه‌گذاری در آن جلوگیری کرد. بنابراین برای افزایش سود و کاهش ریسک باید حتما وایت‌پیپر‌ها را به درستی مطالعه کرده و آن‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. 

بخش های تشکیل دهنده‌ی یک وایت‌پیپر 

چکیده(Abstract):

در این قسمت خلاصه‌ای از کلیات پروژه و رمزارز برای خواننده فراهم می‌شود  و به‌گونه‌ای نوشته می‌شود تا مخاطب را جذب کرده تا کل وایت‌پیپر را بخواند. 

مقدمه(Introduction):

در مقدمه معمولا مفاهیم اساسی مانند بلاک‌چین و مزیت‌های رمزارز‌ها معرفی می‌شوند و در نهایت در مورد بازار مورد نظری که پروژه‌ی رمزارز قرار است در آن ورود کند، صحبت می‌شود.

تعریف مشکل(Problem Definition):

در این قسمت در مورد بازار مورد هدفِ پروژه بیشتر صحبت می‌شود و به چالش‌های موجود در صنعت و روش‌های حل آن‌ها اشاره می‌شود. این چالش‌ها مربوط به کسب و کار هستند و یا در ارتباط با فناوری مورد نظر هستند. همچنین، در این قسمت به فناوری‌های حاضر و عدم توانایی آن‌ها در حل چالش‌ها و مشکلات اشاره می‌شود و در مورد پتانسیل پروژه‌ی رمزارز در رابطه با حل این مشکلات صحبت می‌شود.

شرح محصول(Production Description):

در این قسمت پروژه تشریح داده می‌شود و جزئیات مربوط به  نحوه‌ی عملکردِ پلتفرم، محصول و یا سرویس مورد نظر شرح داده می‌شود. در این قسمت به صورت کامل توضیح داده می‌شود که چطور پروژه‌ی مورد نظر مشکلات و چالش‌های موجود را برطرف می‌کند. 

جزییات فنی(Technical Details):

در این قسمت پس از توضیحات مربوط به بلاک‌چین، در مورد چگونگی ساخت و تولید محصول به همراه جزییات فنی صحبت می‌شود و در مورد نحوه‌ی استفاده از سکه و یا توکن این پروژه توضیح داده می‌شود.

توکن مجازی(Digital Token):

در این قسمت در مورد نحوه‌ی استفاده و نقش سکه یا توکن مورد نظر توضیحات عمیق‌تری داده می‌شود و در مورد مدیریت عرضه‌ی پول و نقش و فایده‌ی این رمزارز جدید در بازار ارز‌های دیجیتال صحبت می‌شود.

جزئیات فروش انبوه(Crowd Sale Details):

در این قسمت در مورد تاریخ شروع فروش، طرح‌های جایزه‌ای، جزییات مربوط به این که چه کسانی می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و چه کسانی نمی‌توانند، نقشه و راه اصلی پروژه و چگونگی استفاده از منابع مالی جمع شده در پروژه، صحبت می‌شود. 

معرفی تیم(Team Presentation):

در قسمت‌های پایانی وایت‌پیپر معمولا در مورد سازندگان و توسعه‌دهندگان پروژه توضیح داده می‌شود و معرفی می‌شوند. این موضوع مهمی است زیرا که اگر یک تیم حرفه‌ای برای ساختن و تولید یک پروژه فعالیت کنند، احتمال موفقیت پروژه افزایش پیدا می‌کند. بنابراین در این قسمت نقش حرفه‌ای افراد در قسمت‌های مختلف پروژه شرح داده می‌شود.

نتیجه‌گیری(Conclusion):

در این قسمت وایت‌پیپر، نتیجه‌گیری و جمع‌بندی مطالب و توضیحات گفته شده در مورد پروژه است.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.