معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

استکینگ (Staking) چیست؟

0 101
زمان مطالعه: 3 دقیقه

استکینگ چیست؟

استکینگ (Staking) مفهوم تقریبا ساده‌ای دارد و عبارت است از سپرده‌گذاری یا در واقع استیک کردن ارز‌های دیجیتال در کیف پول‌ها و یا صرافی‌های غیرمتمرکز، در ازای دریافت کسب سود. این سود به‌صورت درصدی از میزان رمزارز استیک‌شده محاسبه می‌شود و تقریبا شبیه به دریافت سود با بهره‌ی مشخص از بانک است. اما اگر بخواهیم تعریفی تخصصی‌تر از استکینگ ارائه دهیم، باید بگوییم که استکینگ عبارت است از ذخیره‌سازی یا نگه‌داری ارز‌های دیجیتال در والت‌ها یا صرافی‌های غیرمتمرکز، به منظور پشتیبانی از امنیت و عملیات‌های شبکه‌ی بلاک‌چین. یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های دیجیتالی که می‌توان به صورت مستقیم در آن فرآیند استیکینگ را انجام داد، تراست والت(Trust Wallet) است.

اما چگونه استکینگ باعث افزایش امنیت و پشتیبانی از عملیات‌ها و تراکنشات شبکه‌ی بلاک‌چین می‌شود؟

 برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که مکانیزم توافقی PoS  یا Proof of Stake چیست و چگونه کار می‌کند. شبکه‌ی بلاک‌چین برای تولید و تایید کردن بلاک‌های جدید نیاز به مکانیزم‌های توافقی(Consensus Mechanism) خاصی دارد و با توجه به نوع شبکه‌ی بلاک‌چین این مکانیزم‌ها متفاوت هستند و به‌طور کلی به دو دسته‌ی POW یا Proof of Work  و PoS تقسیم‌بندی می‌شوند. مکانیزم PoW در واقع همان عملیات‌های ریاضی و محاسباتی است که توسط ماینر‌های بیت‌کوین برای تولید بلاک‌های جدید در شبکه‌ی بیت‌کوین استفاده می‌شود. این مکانیزم محدودیت‌های خاصی دارد و انرژی و زمان زیادی را استفاده می‌کند. به همین منظور، برای برطرف کردن این مشکلات در شبکه‌ی بلاک‌چین اتریوم از مکانیزم توافقی PoS  استفاده می‌شود و در آن افراد با استفاده از بلوکه کردن رمزارز‌های خود در والت‌ها یا صرافی‌های مبتنی بر دیفای، بلاک‌های جدید ایجاد شده در بلاک‌چین را تایید می‌کنند و این موضوع امنیت شبکه را بالا می‌برد. هرچقدر که میزان کوین‌های بلوکه شده در شبکه‌ی بلاک‌چین بیشتر باشد، امنیت و سرعت تایید بلوک‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

سود و پاداش استیکینگ چطور محاسبه می‌شود؟

هر شبکه‌ی بلاک‌چین، روش مخصوصی برای محاسبه‌ی میزان سود استیکینگ دارد. برخی از شبکه‌ها بر پایه‌ی بلوک‌ها این کار را انجام می‌دهد و عوامل مختلفی را در نظر می‌گیریند، مانند:

  • نرخ تورم
  • میزان کوین‌های استیک شده توسط اعتبارسنج یا validator 
  • مدت زمانی که اعتبارسنج به صورت فعال، در حال استیک کردن بوده است
  • تعداد کل کوین‌های استیک‌شده در شبکه
  • و سایر عوامل..

برخی دیگر از شبکه‌ها سود استیکینگ را بر اساس درصدی ثابت و معمولا سالانه محاسبه می‌کنند. این نرخ سود‌ها برای جبران هزینه‌ی نرخ تورم، به اعتبارسنج‌ها داده می‌شود. تورم باعث تشویق افراد به شرکت در فرآیند استیکینگ می‌شود و در این مدل، اعتبارسنج‌ها می‌توانند به‌صورت دقیق نرخ سود استیکینگ را محاسبه کنند. قابل پیش‌بینی بودن نرخ سود مزیت بیشتری نسبت به نامعلوم بودن آن دارد و می‌تواند موجب افزایش مشارکت افراد در استیکینگ شود.

یکی از معروف‌ترین سایت‌هایی که در آن میزان سود و پاداش استیکینگ برای رمز‌ارز‌های مختلف وجود دارد، StakingRewards.com است. 

استکینگ (Staking)
همچنین در این وبسایت در قسمت پایین‌تر از صفحه‌ی ورودی شما می‌توانید برترین پلتفرم‌های قرض‌دهنده برای هر رمزارز و برترین تامین‌کنندگان برای استیکینگ در رمزارز‌های مختلف را مشاهده کنید.

استکینگ (Staking)

مثلا در عکس بالا در سمت بالا، برترین پلت‌فرم‌های قرض‌دهنده برای تتر، نشان داده شده است. در قسمت سمت چپ، برترین تامین‌گنندگان استیکینگ برای رمزارز ADA نشان داده شده است.

ریسک‌های استیکینگ

اما باید در نظر داشته باشیم که استیکینگ دارای ریسک‌هایی نیز است که باید قبل از ورود به این فرآیند، آن‌ها را بررسی کرد. اول این که با توجه به غیرمتمرکز بودن این فرآیند، قانون گذاری و نظارت مشخصی در آن وجود ندارد. 

مدت زمانی که پول شما در این فرآیند بلوکه می‌شود، موضوع مهمی است، زیرا که می‌تواند باعث ایجاد ضرر و یا هزینه‌ی فرصت برای شما شود. بنابراین بهتر است رمزارز‌هایی را که می‌خواهید برای مدتی بیش از یک سال نگه‌داری کنید را برای استیک کردن استفاده کنید. زیرا که اگر قیمت دارایی‌های استیک شده افزایش چشم‌گیری پیدا کند، به دلیل بلوکه بودن پول در استیکینگ، سرمایه‌گذار قادر به فروش آن‌ها نیست و در این موقعیت استیکینگ می‌تواند هزینه‌ فرصت زیادی برای سرمایه‌گذار داشته باشد. همچنین در صورت کاهش چشم‌گیر قیمت رمزارز‌های استیک شده، سرمایه‌گذار در هنگام برداشت دارایی‌های خود با ضرر مواجه خواهد شد. به همین دلیل بهتر است دارایی‌هایی که قصد دارید آن‌ها به صورت بلند مدت نگه‌داری کنید را برای استیکینگ استفاده کنید.

صرافی‌ها، پلتفرم‌های دیفای و استیکینگ

 نمونه‌هایی از صرافی‌های رمزارزی که خدمات استیکینگ را به مشتریان خود ارائه می‌دهند عبارتند از gemini.com، Coinbase.com و Binance.com. 

معروف‌ترین پلتفرم‌های دیفای مبتنی بر اتریوم که برای استیکینگ استفاده می‌شوند عبارتند از Compound و AAVE .

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
80%
Awesome
  • Design
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.