معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

ارز دیجیتال سولانا (Solana) و رمزارز SOL چیست؟

2 826
زمان مطالعه: 8 دقیقه

سولانا (Solana) یک پروژه با هدف حل مشکلات بلاک‌چین است که قصد دارد، یک شبکه مقیاس‌پذیر که بسیار سریع‌تر از هر بلاک‌چین دیگری است، راه‌اندازی کند. SOLANA برای بهبود سرعت خود از روش منحصربه‌فرد گواه اثبات تاریخ (POH) استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند هزینه تراکنش و قراردادهای هوشمند در این شبکه را با ارز SOL پرداخت کنند، SOL ارز بومی بلاک‌چین سولانا است.

معرفی ارز دیجیتال سولانا

وقتی صحبت از فناوری بلاک‌چین می‌شود، مقیاس‌پذیری یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های موجود است. با رشد این شبکه‌ها، آن‌ها اغلب از نظر سرعت تراکنش و زمان تایید، با محدودیت‌هایی روبه‌رو می‌شوند. هدف سولانا رفع این محدودیت‌ها بدون به خطر انداختن امنیت یا عدم تمرکز بلاک‌چین است.

Solana در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) تاسیس شد. یاکوونکو برنامه بلاک‌چین سولانا را با هدف کاهش زمان لازم، برای رسیدن به اجماع گره‌ها و درنتیجه امکان مقیاس‌پذیری بیشتر، برای برنامه‌هایی که به‌سرعت رشد می‌کنند، ایجاد کرد. Yakovenko قبلاً مهندس نرم‌افزار در Dropbox و Qualcomm بود، برای ساخت آزمایشگاه سولانا با گرگ فیتزجرالد، همكار سابقش در كوالكام، همکاری كرد و در سال 2018 راه‌اندازی شد.

نسخه Solana Mainnet در مارس 2020 باقابلیت‌های اساسی قرارداد و معاملات هوشمند راه‌اندازی شد.

برخی از شرکای سولانا چه کسانی هستند؟

Solana با نام اختصاری (SOL) شرکای بسیار کمی در صنعت رمزنگاری دارد. بسیاری از آن‌ها بهترین و درخشان‌ترین در صنعت رمزنگاری هستند. برخی از این شرکت‌ها عبارت‌اند از:

 Project Serum ،FTX ،Terra ، akash، Chainlink ،civic ، dfuse، Formatic، Stardust،Kin ، Tempest

سولانا چگونه کار می‌کند؟

Solana نسل سوم بلاک‌چین، با اجماع اثبات سهام است. برخلاف بیت‌کوین که از الگوریتم PoW به‌عنوان یک ساعت غیرمتمرکز برای سیستم استفاده می‌کند، سولانا از روشی به‌نام اثبات تاریخ استفاده می‌کند. شما با اثبات تاریخ، می‌توانید سوابق تاریخی ایجاد کنید که ثابت کند یک رویداد در یک‌لحظه خاص در زمان اتفاق افتاده است.

پیگیری ترتیب معاملات برای ارزهای رمز پایه بسیار حیاتی است. بیت‌کوین این کار را با تجمیع تراکنش‌ها در بلوک‌ها با یک مهر زمان انجام می‌دهد. هر گره باید این بلوک‌ها را با اجماع با سایر گره‌ها اعتبارسنجی کند. این فرآیند زمان انتظار را در گره‌ها برای تایید بلوک در سراسر شبکه را بسیار افزایش می‌دهد. در عوض سولانا رویکرد متفاوتی را اتخاذ می‌کند. بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم.

شبکه ارز دیجیتال سولانا (Solana)

 1. ورودی معاملات به رهبر
 2. رهبر، پیام‌ها را مرتب می‌کند و به آن‌ها با دقت بالا دستور می‌دهد تا بتوانند توسط سایر گره‌ها پردازش شوند
 3. سپس رهبر، معاملات را با وضعیت فعلی ذخیره‌شده در RAM انجام می‌دهد
 4. در مرحله بعد رهبر، معاملات و امضای وضعیت نهایی را برای Verifiers (گره‌های تکراری) منتشر می‌کند
 5. سپس تایید‌کنندگان همان معاملات را در نسخه‌های خود اجرا می‌کنند و در‌صورت دریافت امضای تایید، آن‌ها را منتشر می‌کنند
 6. سپس تاییدهای منتشرشده به‌عنوان رای برای الگوریتم اجماع عمل می‌کند.

تاریخچه ارز دیجیتال سولانا (Solana)

اثبات تاریخ چیست؟

رویدادها و معاملات سولانا همه با استفاده از تابع SHA256 هش می‌شوند. این تابع یک ورودی می‌گیرد و یک خروجی منحصربه‌فرد تولید می‌کند که پیش‌بینی آن بسیار دشوار است. سولانا خروجی یک تراکنش را می‌گیرد و از آن به‌عنوان ورودی هش بعدی استفاده می‌کند. ترتیب معاملات در حال حاضر در خروجی هش تعبیه‌شده است.

این فرآیند هش زنجیره‌ای طولانی و بدون وقفه از معاملات ایجاد می‌کند. این ویژگی یک نظم واضح و قابل تایید از معاملات را انجام می‌دهد که اعتبارسنج بدون نیاز به یک زمان‌بندی معمولی به یک بلوک اضافه می‌کند. هش کردن همچنین به زمان خاصی برای تکمیل نیاز دارد، به این معنی که اعتبارسنجان می‌توانند به‌راحتی زمان سپری‌شده را بررسی کنند.

اثبات تاریخ با روشی که بیت‌کوین، به‌عنوان بخشی از مکانیزم اجماع اثبات کار خود استفاده می‌کند، متفاوت است. بلاک‌های بیت‌کوین گروه‌های بزرگی از تراکنش‌های بدون نظم هستند. هر ماینر بیت‌کوین بر اساس ساعت محلی خود زمان و تاریخ را به بلوکی که استخراج می‌کند اضافه می‌کند. زمان ممکن است باتوجه به گره‌های دیگر متفاوت باشد یا حتی نادرست باشد. سپس گره‌ها باید تشخیص دهند که آیا زمان‌بندی معتبر است یا خیر.

اعتبارسنجان با سفارش تراکنش‌ها در یک زنجیره هش، اطلاعات کمتری را در هر بلوک پردازش و انتقال می‌دهند. استفاده از نسخه هش شده آخرین وضعیت معاملات، زمان تایید بلوک جدید را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

مهم است که درک کنیم اثبات تاریخ، یک سازوکار اجماعی نیست. در عوض راهی برای بهبود زمان صرف تایید ترتیب معاملات است. هنگامی که با اثبات سهام ترکیب می‌شود، انتخاب اعتبارسنج بعدی برای یک بلوک بسیار ساده‌تر است. گره‌ها برای تایید ترتیب تراکنش‌ها، به زمان کمتری نیاز دارند، به این معنی که شبکه سریع‌تر اعتبارسنج جدید را انتخاب می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی سولانا

ویژگی‌های کلیدی سولانا (Solana)

طبق گفته تیم سازنده، سولانا هشت ویژگی اصلی فنی را برای کمک به بلاک‌چین باقابلیت‌های یک سیستم متمرکز ایجاد کرده است. اثبات تاریخ شاید مهم‌ترین مورد باشد.

اما موارد زیر نیز وجود دارد:

 • اثبات تاریخ (PoH) یک ساعت قبل از توافق

الگوریتم اجماع PoH سولانا، به ایجاد کارایی و نرخ توان بیشتر در شبکه سولانا کمک می‌کند؛ بنابراین با داشتن سوابق تاریخی رویدادها یا معاملات، باعث می‌شود تا سیستم راحت‌تر تراکنش‌ها را ردیابی کرده و ترتیب رویدادها را پیگیری کند.

 • Tower BFT نسخه بهینه‌شده PoH از PBFT (تحمل گسل بیزانسی عملی)

Tower BFT یک الگوریتم مخروط مانند PBFT است که برای استفاده از ساعت همگام‌سازی شده، ساخته‌شده است. Tower BFT از PoH به‌عنوان ساعت رمزنگاری‌شده خود استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد بدون نیاز به تاخیر در هزینه‌های بالای پیام رسانی و معاملات، توافق حاصل شود.

 • Turbine یک پروتکل انتشار بلوک

پروتکل Turbine انتقال داده‌ها را به گره‌های بلاک‌چین آسان می‌کند. Turbine قادر است این کار را با تقسیم داده‌ها به بسته‌های کوچک‌تر انجام دهد. این به سولانا اجازه می‌دهد تا مسائل مربوط به پهنای باند را بررسی کرده و همچنین ظرفیت کلی خود را برای تسویه سریع‌تر معاملات افزایش دهد.

 • Gulf Stream پروتکل حمل‌ونقل تراکنش بدون ممپول

پروتکل Gulf Stream نقش مهمی در کشاندن ذخیره تراکنش‌ها و ارسال آن به لبه شبکه‌ ایفا می‌کند. این به اعتبارسنج‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را زودتر از موعد انجام دهند که باعث می‌شود زمان تایید، تعویض سریع رهبر و فشار حافظه بر اعتبارسنجان از حوزه تراکنش‌های تایید نشده کمتر شود؛ بنابراین این پروتکل چیزی است که به سولانا اجازه می‌دهد ۵۰ تا ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند.

 • Sealevel قراردادهای موازی هوشمند در زمان اجرا

Sealevel یک موتور پردازش تراکنش بسیار موازی است که برای مقیاس افقی در کارت‌ گرافیک (GPU) و دیسک‌های ذخیره (SSD) استفاده می‌شود. استقرار این سیستم، به سولانا اجازه می‌دهد تا زمان اجرای کارآمدتری را به‌دست آورد و همچنین به تراکنش‌ها اجازه می‌دهد به‌طور هم‌زمان بر روی بلاک‌چین‌های با حالت یکسان اجرا شوند. این‌کار بدون استفاده از شاردینگ انجام می‌پذیرد.

 • Pipeline واحد پردازش تراکنش برای بهینه‌سازی اعتبار

Pipelining فرآیندی است که در آن جریان داده‌های ورودی به سخت‌افزارهای مختلف مسئول آن، اختصاص می‌یابد؛ بنابراین این مکانیزم اجازه می‌دهد تا اطلاعات تراکنش، به‌سرعت در تمام گره‌های شبکه تایید و تکثیر شود.

 • Cloudbreak بانک اطلاعات حساب‌های مقیاس‌بندی شده خطی

برای دستیابی به مقیاس‌پذیری لازم در شبکه، Solana نیاز به استفاده از Cloudbreak است. ابر شکن یک ساختار داده است که برای افزایش راندمان پردازش در شبکه سولانا استفاده میشود. هر پردازشی در شبکه، متصل به دو عامل حجم(اندازه) و سرعت است. برای مثال در یک رایانه وقتی می‌خواهید حجم اطلاعات را افزایش دهید، از هارد بزرگتر استفاده می‌کنید اما برای افزایش سرعت، رم (RAM) را ارتقا می‌دهید. درواقع هارد و رم در یک رایانه می‌توانند در بهبود سرعت پردازش نقش مهمی ایفا کنند. به این ترتیب بدون اضافه کردن حجم سیستم، تعداد تراکنش‌های بیشتری را پردازش می‌کنیم. ابر شکن (Cloudbreak) نیز در شبکه سولانا چنین وظیفه‌ای را برعهده دارد که درنهایت باعث بهبود مقیاس‌پذیری شبکه می‌شود. 

 • Archivers ذخیره‌سازی دفتر توزیع‌شده

ما از آرشیو برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌کنیم. داده‌های مربوط به سولانا از اعتبارسنج‌ها به شبکه‌ای از گره‌ها موسوم به بایگانی کننده بارگیری می‌شود. این گره‌ها می‌توانند سبک باشند (مانند: لپ‌تاپ) و هرچند وقت یک‌بار مورد بررسی قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که داده‌های مناسب را ذخیره می‌کنند.

این ویژگی‌ها یک شبکه با کارایی بالا ایجاد می‌کند که می‌تواند در  ۴۰۰ میلی‌ثانیه یک بلوک را ایجاد کند و با بیش از ۲۰۰ نود اعتبارسنج، تراکنش‌ها را با کارمزد صفر تایید کند. برای این‌که عمق مطلب را بهتر درک کنیم، باید بدانیم که زمان ایجاد یک بلوک بیت‌کوین حدود 10 دقیقه و اتریوم تقریبا 15 ثانیه است.

استیک سولانا (SOL)

دارندگان SOL می‌توانند توکن‌های خود را به‌عنوان بخشی از مکانیزم اجماع PoS در شبکه قفل کنند. با یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار با این شبکه، می‌توانید توکن‌های خود را در اختیار اعتبارسنج‌هایی که تراکنش‌های شبکه را پردازش می‌کنند، قرار دهید. سپس یک اعتبارسنج موفق مقداری از پاداش‌ها را با کسانی که سپرده‌گذاری کرده‌اند به اشتراک می‌گذارد. این مکانیزم پاداش، اعتبارسنج‌ها و نمایندگان را تشویق می‌کند تا به نفع شبکه عمل کنند. در ماه مه 2021، سولانا دارای 900 اعتبارسنجی است که این شبکه را به یک شبکه نسبتا غیرمتمرکز تبدیل می‌کند.

توکن SOL چیست؟

SOL ارز رمزنگاری شده بومی بلاک‌چین Solana است. کاربران این شبکه برای پرداخت هزینه تراکنش هنگام انتقال یا تعامل با قراردادهای هوشمند به SOL نیاز دارند. این شبکه SOL را به‌عنوان بخشی از مدل تورم زدایی خود می‌سوزاند. دارندگان SOL همچنین می‌توانند اعتبارسنج شبکه شوند. مانند Ethereum، سولانا به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند بسازند و پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین را ایجاد کنند.

SOL از پروتکل SPL برای شبکه خود استفاده می‌کند. SPL استاندارد توکن بلاک‌چین Solana است، مشابه ERC20 در اتریوم. توکن SOL دارای دو مورداستفاده اصلی است:

 • پرداخت هزینه‌های تراکنش هنگام استفاده از شبکه یا قراردادهای هوشمند.
 • توزیع توکن به‌عنوان بخشی از مکانیزم اجماع اثبات سهام.

برنامه‌های کاربردی DAPL بر روی بلاک‌چین Solana موارد جدیدی برای استفاده از SOL ایجاد می‌کنند. قیمت سولانا در دو سه ماهه اول سال 2021 تقریباً 30 برابر افزایش یافت و آن را در بین سرمایه گذاران و معامله گران محبوب کرد.

کیف پول‌های SOL چیست؟

می‌توانید توکن‌های SOL را در کیف پول رمزنگاری sollet.io (توسعه یافته توسط Serum Academy)، تراست ولت    (Trust wallet) برای دستگاه‌های تلفن همراه و سایر کیف‌های پشتیبانی کننده SPL ذخیره کنید. اگر می‌خواهید SOL خود را سپرده‌گذاری کنید، باید از یک کیف پول استفاده کنید که از این قابلیت پشتیبانی کند. می‌توانید از کیف پول SolFlare استفاده کنید یا از ابزارهای خط فرمان Solana استفاده کنید. کیف پول شما به شما امکان می‌دهد، یک حساب سپرده‌گذاری ایجاد کنید و توکن‌های SOL خود را به یک اعتبارسنج اختصاص دهید و از سیستم پاداش دریافت کنید. مانند انجام فرایند فریز کردن و رای دادن در شبکه ترون(TRON) و لیسک(LISK).

کلام آخر

Solana شبکه اصلی خود را در سال 2021 با طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی dApp، راه‌اندازی کرد. به‌منظور آزمایش و تقویت شبکه قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی آن، سولانا از تیم‌ها دعوت کرد تا در چندین هکاتون شرکت کنند. Hackathons به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا شبکه Solana را برای طیف وسیعی از پروژه‌ها آزمایش و حتی هک کنند و به آن‌ها به‌عنوان جایزه تا 1 میلیون دلار داده می‌شود. به این ترتیب توسعه‌دهندگان از باگ‌های احتمالی قبل از مرحله اجرا آگاه می‌شوند.

سولانا همچنین در تلاش است تا دامنه جهانی خود را گسترش دهد. در ماه مه 2021، این شبکه از سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری از پنج صندوق برای توسعه حضور سولانا در فضای رمزنگاری چین خبر داد. این بودجه از Huobi، Gate Labs، NGC Ventures، MATH Global Foundation و Hash Key تامین می‌شود: برخی از وجوه برای پروژه‌های زیربنایی، توسعه شرکت، استخدام و مدیریت مالی و برخی دیگر به فرصت‌های رشد سولانا در منطقه آسیا و اقیانوسیه اختصاص داده می‌شود.

به‌عنوان یک پروژه نسبتاً جدید، سولانا مزایایی را که وعده می‌دهد، در سرعت و مقیاس‌پذیری ارائه کرده است. حرکت قیمتی آن نیز باعث جلب‌توجه سرمایه‌گذاران شده است. بااین‌وجود، پذیرش و استفاده از شبکه، هنوز در مراحل ابتدایی است.

تا زمانی که شاهد ترافیک زیاد و موارد استفاده بیشتر از سولانا نباشیم، نمی‌دانیم که آیا سرعت آن تفاوت زیادی با دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده دارد یا خیر. داشتن یک شبکه سریع، خوب است. اما مزایای آن تنها زمانی به‌دست می‌آید که افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند و موارد استفاده بالاتری را مشاهده کنیم.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. اشکان سلطانی می گوید

  عالی بود…نسبت به سایر مقالات مربوط به سولانا
  جامع تر و مفیدتر بود
  موفق و هر روز بهتر از دیروز باشید.
  ان شاالله

  1. ناشناس می گوید

   سپاس از شما
   موفق و پیروز باشید