معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

نوسانات ناگهانی قیمت چیست؟

0 87
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر به تازگی وارد دنیای رمزارز‌ها شده‌اید، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید آن را در هنگام انجام معاملات خود در نظر بگیرید، Slippage یا نوسانات ناگهانی قیمت است. اما Slippage در واقع چگونه رخ می‌دهد؟

فرض کنید شما می‌خواهید 10 عدد سیب به قیمت هر سیب یک دلار خریداری کنید. مجموع هزینه‌ای که شما برای خرید این سیب‌ها باید پرداخت کنید، برابر با 10 دلار است. حالا فرض کنید خبر یا شایعه‌ای مبتنی بر این‌ که سیب می‌تواند سرطان را درمان کند، در بازار پخش شود. در این حالت قیمت هر سیب به 100 دلار رسیده و هزینه‌ای که شما باید برای 10 عدد سیبی پرداخت کنید برابر با 1000 دلار می‌شود. به این اتفاق که قبل از خرید شما رخ می‌دهد، Slippage یا تغییر ناگهانی قیمت، قبل از اجرای سفارش گفته می‌شود. 

این پدیده در همه‌ی بازار‌ها مانند بورس یا فارکس رخ می‌دهد، اما شدت آن در بازار ارز‌های دیجیتال به خصوص در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap بیشتر است. زیرا که دنیای ارز‌های دیجیتال با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر و دگرگونی است و اخبار و موضوعات مختلف باعث می‌شود تا قیمت رمزارز‌ها در این بازار دچار نوسانات شدید شود. بنابراین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در این بازار‌ها باید همواره این موضوع را مدیریت کنند تا از ضرر‌های احتمالی پیش‌گیری شود. Slippage معمولا در صرافی‌ها یا پنل‌فرم‌های معاملاتی به عنوان درصدی از کل سفارش نشان داده‌می‌شود. عواملی مانند حجم پایین معاملات و نقدشوندگی پایین، باعث تشدید slippage می‌شوند.

انواع Slippage

Slippage زمانی رخ می‌دهد که معامله با قیمت مورد انتظار سرمایه‌گذار انجام نشود. حالا این قیمت انجام شده می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از قیمت مورد انتظار معامله‌گر باشد. بنابراین دو نوع slippage وجود دارد که عبارتند از slippage منفی یا مثبت. اگر شما یک سفارش خرید با قیمت مثلا 100 دلار گذاشته باشید و معامله با قیمت 101 دلار انجام شود، به این Slippage منفی گفته می‌شود، زیرا معامله‌ی شما با قیمتی بالاتر از چیزی که می‌خواستید انجام شده است و در حالت برعکس اگر سفارش شما با قیمت 99 دلار انجام شود به آن slippage مثبت گفته می‌شود.

Slippage Tolerance یا میزان تحمل نوسان‌ چیست؟

در بسیاری از پلت‌فرم‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap در هنگام وارد کردن سفارش‌ها، گزینه‌ای تحت عنوان Slippage Tolerance به شما داده‌ می‌شود و شما می‌توانید با انتخاب آن، درصدی از حجم کل سفارش خود که می‌توانید به عنوان نوسان قبول کنید را انتخاب کنید.  این مقدار به صورت پیش‌فرض 5/0 درصد است ولی شما می‌توانید آن را کم یا زیاد کنید. همچنین با نگاه کردن به قسمت Price Impact می‌توانید میزان slippage که با توجه به حجم سفارش شما، ممکن است رخ بدهد را مشاهده کنید. در قسمت Minimum Received نیز، نشان‌دهنده‌ی حداقل توکن‌هایی است که شما در بدترین حالت با توجه به slippage tolerance خود دریافت خواهید کرد. هر عددی زیر این میزان باشد، سفارش شما انجام نخواهد شد.

دقت داشته باشید که اگر میزان slippage tolerance شما پایین باشد، ممکن است در زمانی که بازار دچار نوسانات شدید است، سفارش شما انجام نشود و برعکس اگر میزان slippage tolerance شما درصد بالایی باشد، سفارش شما با قیمت‌های بالا انجام خواهد شد و دچار ضرر می‌شوید.

Slippage چیست؟

استراتژی و نحوه‌ی مدیریت Slippage

در صرافی‌های DEFI یا غیرمتمرکز:

در صورتی که تمایل به معاوضه یا همان swap در استخر‌های نقدینگی را دارید، باید با توجه به میزان نقدشوندگی و مارکت‌کپ جفت توکن‌هایی که تمایل به معاوضه‌ی آن‌ها را دارید، Slippage tolerance خود را تنظیم کنید. در صورت پایین بودن کارمزد معاملات یا Gas Fee می‌توانید سفارشات خود را به چند قسمت تقسیم کرده و از این طریق از ایجاد و درگیری با نوسانات قیمت‌ها در هنگام اجرای سفارش جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که بزرگ بودن حجم سفارشات شما و پایین بودن نقدشوندگی، خود باعث بروز Slippage می‌شود.

در صرافی‌های متمرکز:

برای جلوگیری از بروز Slippage در معاملات در صرافی‌های متمرکز مانند Binance یا Coinex شما باید از سفارشات محدود Limit Order و Stop Order استفاده کنید. در این حالت با مشخص کردن محدوده‌ی مورد نظر برای ورود به معامله، از Slippage شدید در هنگام اجرای سفارش جلوگیری می‌کنید. استفاده از سفارشات بازار یا Market Order به خصوص در رمز‌ارز‌هایی با نوسانات بالا می‌تواند ضرر زیادی به شما وارد کند. برای آشنایی با انواع سفارشات و استفاده‌ی آن‌ها در مقاله‌ی دیگری به صورت کامل در مورد آن‌ها توضیح داده‌ایم.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.