معرفی انواع ارزهای دیجیتال، فناوری های مبتنی بر بلاک چین و تازه های دنیای کریپتوکارنسی

چین‌لینک Link چیست؟ معرفی کامل ارز دیجیتال چین لینک

0 637
زمان مطالعه: 8 دقیقه

ارز دیجیتال چین‌لینک (Link) را می شناسید؟ توکن اختصاصی ChainLink چیست؟ بلاک‌چین با وجود داشتن مزایای متعدد، محدودیت‌های خاص خود را دارد. یکی از این محدودیت‌ها بسته بودن شبکه بلاک‌چین است. این بسته بودن به‌خاطر حفظ امنیت و یکپارچگی شبکه است اما ورود اطلاعات به بلاک‌چین را سخت‌تر می‌کند. به‌عبارتی به نوعی پل نیاز است تا میان دنیای بلاک‌چین و دنیای واقعی ما ارتباط برقرار کند. این پل برای آسان‌تر شدن انتقال داده از دنیای ما به دنیا بلاک‌چین ساخته می‌شود. به‌ این پل‌ها اوراکل گفته می‌شود. امروز می‌خواهیم با یکی از اوراکل‌های غیرمتمرکز که در چندماه اخیر به‌شدت محبوب شده است آشنا شویم.

معرفی رمز ارز چین لینک Chainlink

برای معرفی رمز ارز چین‌لینک و نحوه عملکرد این ارز ابتدا باید با دو مفهوم قرارداد هوشمند و اوراکل‌ها آشنا شوید.

مفهوم قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند شامل تعدادی کد نرم‌افزاری است که توسط طرفین قرارداد تنظیم شده و بر روی بلاک‌چین اجرا می‌شود. در این قرارداد‌، سیستم با‌توجه به بندهای ذکر شده در قرارداد به صورت خودکار عمل می‌کند و عملا کسی نمی‌تواند دخل و تصرفی در قرارداد داشته باشد. اکنون با زدن یک مثال واقعی از خودم، تفاوت قرارداد عادی و قرارداد هوشمند را شرح می‌دهم.

مثال قرارداد هشمند

چند ماه پیش تصمیم گرفتم موتورم را بفروشم. برای همین یک آگهی در برنامه دیوار گذاشتم. چند روز بعد برای موتور مشتری پیدا شد. با مشتری و پدرم به بنگاه رفتیم و قولنامه نوشتیم. در قولنامه ذکر کردیم که مقداری از پول موتور بعد از زدن سند از خریدار گرفته شود. بعد از این‌که سند موتور را به نام خریدار کردم، خریدار باقی پول موتور را به من نداد و سرم کلاه گذاشت. درواقع من چوب اعتماد به طرف مقابلم را خوردم. قرارداد‌های هوشمند برای این به وجود‌ آمده‌اند که نیازی به اعتماد کردن نباشد. زیرا کد‌های کامپیوتری به صورت خودکار عمل می‌کنند و احتمال تقلب صفر می‌شود. در این قرارداد‌ها شرایط و بندها توسط طرفین بررسی و تنظیم می‌شوند. سپس آن‌ها را توسط یک برنامه‌نویس تبدیل به کدهایی می‌کنند تا روی بلاک‌چین پیاده‌سازی شود. در آخر پس از به اجرا در‌آمدن قرارداد روی بلاک‌چین، هیچ‌یک از طرفین حتی برنامه نویس‌هم نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. زیرا سیستم طبق بندهای قرارداد عمل خواهد کرد.

قرارداد هوشمند _ چین‌لینک Link

مفهوم اوراکل ها

برای تنظیم یک قرارداد هوشمند، باید اطلاعات دنیای حقیقی و واقعی رو وارد بلاک‌چین کنیم. این‌کار به‌وسیله اوراکل‌ها (Oracles) انجام می‌شود. درواقع ‌اوراکل‌ها پلی میان دنیای واقعی و دنیای بلاک‌چین هستند. زیرا شما نمی‌توانید به‌سادگی اطلاعات غیربلاک‌چینی یا عادی را وارد بلاک‌چین کنید. درواقع اطلاعات خارج از زنجیره بلاک‌چین باید تغییر کرده و به فرمت اطلاعات درون زنجیره‌ای تبدیل شوند. به‌دلیل تفاوت زبان خارج و داخل زنجیره اوراکل‌ها ابداع شدند.

در تنظیم یک قرارداد هوشمند اوراکل‌ها اطلاعات ما را دریافت، تایید و در بلاک‌چین ثبت می‌کنند. اما در حال حاضر اوراکل‌ها به‌صورت متمرکز هستند. وقتی چیزی متمرکز باشد احتمال خطا نیز به‌وجود می‌آید. حال ممکن است از خود بپرسید که مگر قرارداد هوشمند بدون نقص عمل نمی‌کند پس مشکل در کجا است؟

فرآیند انتقال پول از خزانه دولت به بانک‌ها را به‌خاطر دارید. در این فرآیند، پول از ضراب‌خانه بانک مرکزی با تعدادی ماشین حمل پول، به شعبه‌های بانک‌های سراسر کشور، انتقال می یابد. در این حین تنها جایی که انتقال پول به‌خطر می‌افتد، زمان حمل پول با ماشین‌ها است. اگر سارقی بخواهد پول‌ها را سرقت کند، بهترین زمان برای انجام این‌کار، زمان حمل پول با ماشین است.

فرآیند تنظیم قرارداد هوشمند نیز عین انتقال پول است. زمانی که می‌خواهید بندهای قرارداد را وارد بلاک‌چین کنید، ممکن است هکرها اطلاعات را قبل از وارد شدن به بلاک‌چین تغییر دهند. به‌عبارتی تنها جایی که هکرها می‌توانند داده‌ها را دستکاری کنند، حین انتقال به زنجیره بلاک‌چین است. این‌جا است که اوراکل‌ها به ما کمک می‌کنند تا اطلاعات با امنیت کامل وارد زنجیره بلاک‌چین شوند. 

چین‌لینک چیست؟

چین‌لینک یک اوراکل غیرمتمرکز است که به ‌ما کمک می‌کند تا اطلاعات خارج از زنجیره بلاک‌چین را به‌راحتی و بسیار امن وارد زنجیره بلاک‌چین کنیم. به‌نوعی چین‌لینک نقش یک مترجم را میان دنیای واقعی و قرارداد هوشمند بازی می‌کند. سایت رسمی ChainLink خود را این‌گونه تعریف می‌کند.

شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر غیر قابل دستکاری را برای تمامی قرارداد هوشمند پیچیده روی هر بلاکچینی فراهم می‌کند.

این اتریوم بود که برای اولین بار مفهوم قرارداد هوشمند یا SmartContract را وارد بلاک‌چین کرد. اما قراردادهای هوشمند اتریوم تنها روی داده‌های درون بلاک‌چینی متمرکز شده‌اند و از داده‌های خارج بلاک‌چین غافل شده‌اند. چین‌لینک با هدف ایجاد ارتباط میان دنیای خارج و بلاک‌چین ایجاد شد. 

درباره تاریخچه ChainLink

داستان پیدایش این رمز ارز به سال 2014 بازمی‌گردد. در آن سال ایده ساخت یک قرارداد هوشمندی که تمامی افراد بتوانند بدون نیاز به داشتن دانش خاصی ایجاد کنند شکل گرفت. اما پیشرفت این پروژه مرهون تلاش سه نفر بود که عبارتند از Sergey Nazarov، Steve Ellise و Ari Juels

تاریخچه چین‌لینک ChainLink

سرگئی نظروف یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Chainlink Labs است. او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه نیویورک با تمرکز بر فلسفه و مدیریت است. در سال 2014، او CryptaMail را تأسیس کرد؛ یک سرویس ایمیل کاملاً غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین. 

استیو الیس نیز در سال 2010 در رشته کامپیوتر از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد. درست پس از فارغ التحصیلی، او مهندس نرم افزار در Pivotal Labs شد. در سال 2014، او Secure Asset Exchange را تأسیس کرد، شرکتی که دسترسی آسان به وب را برای مبادله دارایی غیرمتمرکز تسهیل می‌کرد.

سومین شخص تاثیر‌گذار در این پروژه، Ari Juels است. جوئلس استاد علوم کامپیوتر در Cornell Tech و مدیر IC3 است. او به همراه استیو الیس و سرگئی نظروف در تاریخ 14 سپتامبر 2017، وایت‌پیپر چین‌لینک را منتشر کردند.

توکن اختصاصی ChainLink چیست؟

چین‌لینک Link

توکن بومی چین‌لینک LINK نام دارد. LINK یک توکن بر بستر بلاک‌چین اتریوم (ERC-20) است. از این توکن برای پرداخت کارمزد معاملات و هزینه خدمات درون شبکه‌ای استفاده می‌شود. این توکن همچنین با هدف تشویق کاربران برای استیک‌کردن این رمز ارز استفاده می‌شود. توکن LINK در سال 2017 با قیمت زیر 20 سنت راه‌اندازی شد و تا سال 2019 زیر 1 دلار باقی ماند. در سال 2020، قیمت به سرعت شروع به افزایش کرد. در‌واقع، قیمت از زیر 2 دلار در اوایل سال 2020 به حداکثر 52 دلار در سوم ماه May 2021 افزایش یافت.

قیمت چین‌لینک Link

 

در تاریخ 17 سپتامبر 2021، Chainlink با مارکت‌کپ 12 میلیارد دلاری در رتبه چهاردهم سایت کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد. همچنین قیمت این رمز ارز 29 دلار است.

چین‌لینک Link

میزان توکن‌های در گردش چقدر است؟

در طول عرضه اولیه (ICO) چین‌لینک، حداکثر عرضه  توکن LINK، یک میلیارد واحد اعلام شد. در حال حاضر حدود 419،009،556 واحد از این توکن یا به‌عبارتی حدود 42 درصد از کل توکن‌ها در حال گردش است. 

بر اساس اسناد ICO مقدار 35 درصد از کل توکن‌ها به اپراتورهای گره و ایجاد انگیزه از اکوسیستم اختصاص می‌یابد. 35 درصد دیگر توکن‌های LINK در طول رویدادهای فروش عمومی توزیع می‌شود. در نهایت 35 درصد باقیمانده توکن‌ها، بابت توسعه مستمر اکوسیستم و شبکه Chainlink به شرکت اختصاص داده شده‌است.

نحوه عملکرد بلاک‌چین چین‌لینک

نحوه عملکرد بلاک‌چین چین‌لینک Link

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، داده‌های مختلف خارج از زنجیره بلاک‌چین در سمت چپ تصویر و داده‌های رمزنگاری شده در زنجیره بلاک‌چین در سمت راست تصویر قرار دارد. داده‌های عادی به وسیله ChainLink که در سمت چپ تصویر با یک مکعب نشان داده شده‌است به فرمتی خاص تغییر یافته و به بلاک‌چین منتقل می‌شوند. درواقع این تصویر به‌صورت اجمالی عملکرد شبکه چین‌لینک را به نمایش می‌گذارد. اما به‌صورت دقیق‌تر، این فرآیند شامل مراحل زیر می‌شود:

  • قرارداد هوشمند برای دسترسی به دیتای مورد نیاز خود یک درخواست ارسال می‌کند.
  • پروتکل Chainlink این درخواست را ثبت کرده و آن را به نودهای خود ارسال می‌کند تا پیشنهاد‌های خود را در مورد این درخواست ارائه دهند. در این مرحله یک قرارداد هوشمند از طرف چین‌لینک با نام chainlink Service Level Agreement یا به‌اختصار SLA ایجاد می‌شود. SLA با هدف جمع‌آوری اطلاعات از منابع خارج از بلاک‌چین برای قرارداد هوشمند ایجاد می‌شود.

قرارداد هوشمند ایجاد شده توسط چین‌لینک (SLA) خود شامل 3 قرارداد فرعی می‌شوند:

  • قرارداد هوشمند اعتبار

این قرارداد هوشمند عملکرد نودهای حاضر در شبکه را ارزیابی می‌کند. در این ارزیابی نودهایی که ناکارآمد و غیرقابل اعتماد باشند از شبکه حذف شده و نودهایی که عملکرد خوبی دارند، تایید می‌شوند.

  • قرارداد هوشمند تطبیق سفارش

درخواست قرارداد را به نود‌های چین‌لینک می‌رساند و پیشنهاد آنها را در صورت درخواست، دریافت می‌کند. سپس نوع و تعداد صحیح نودها را برای پاسخ‌گویی به درخواست تعیین می‌کند.

  • قرارداد هوشمند تجمع

تمام اطلاعات جمع‌آوری شده توسط اوراکل‌های انتخاب شده را برای ارزیابی، تطبیق و تایید نهایی جمع‌آوری می‌کند.

چین‌لینک برای اطمینان بیشتر از این داده‌ها، آن‌ها را توسط چندین منبع معتبر چک می‌کند. این‌ کار با کمک سیستم تایید اعتبار داخلی چین‌لینک انجام می‌شود. این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده‌ است که بتواند با دقت بالایی منابع قابل اعتماد را شناسایی کند. به لطف این سیستم دقت نتایج در حد قابل قبولی افزایش می‌یابد و داده‌ها از حملات احتمالی محفوظ می‌مانند.

قراردادهای هوشمندی که برای دریافت داده‌های مورد نیاز خود به نودهای چین‌لینک درخواست ارسال کرده بودند، در ازای خدمتی که نودهای چین‌لینک برای آن‌ها انجام می‌دهند (جمع‌آوری داده)، به آن‌ها توکن LINK اهدا می‌کنند. مقدار توکن‌های درخواستی نیز بر اساس شرایط بازار، توسط نودها تعیین می‌شود. نودهای چین‌لینک نیز برای اطمینان از تعهد طولانی مدت خود به پروژه، مقداری توکن در شبکه استیک می‌کنند.

چین‌لینک Link

 

مزایای چین‌لینک ChainLink

  • شبکه قابل اطمینان و ضد دستکاری است.
  • اتصال به  API های مختلف بدون هرگونه درز اطلاعاتی صورت می‌گیرد.
  • محاسبه امن خارج از زنجیره

شبکه غیرمتمرکز نوهای چین‌لینک باعث خودکارسازی قراردادها و کاهش مداخلات دستی و سرورهای متمرکز می‌شود.

شرکای تجاری ChainLink

سایت رسمی چین‌لینک، شرکای تجاری خود را لیست کرده است. در این لیست نام‌های بزرگی از جمله صرافی بایننس، هوبی، کراکن و سایت‌های مطرحی مانند CoinGecko دیده می‌شود. قطعا با همکاری این کمپانی‌های مشهور، این پروژه آینده درخشانی خواهد داشت.

شرکای تجاری ChainLink

 علاوه‌بر شرکای تجاری که در تصویر بالا می‌بینید، پروژه‌های دیفای مشهوری همچون Synthetix و Aave به چین‌لینک متکی هستند. زیرا پروژه‌های دیفای نیاز اساسی به داده‌های خارج زنجیره بلاک‌چین دارند. شاید با خود فکر کنید که چین‌لینک بدون عیب و نقص است اما جالب است بدانید که در سپتامبر 2020، به شبکه چین‌لینک حمله شد و 700 اتریوم از کیف‌پول‌های نودها به سرقت رفت. این حمله به‌سرعت برطرف شد اما به ما یادآوری می‌کند که هیچ رمز ارز و شبکه‌ای به‌صورت قطعی ایمن از حملات مهاجمین نیست.

بهترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری از توکن LINK

با گذشت زمان، روزبه‌روز به کیف‌پول‌هایی که از توکن LINK پشتیبانی می‌کنند، اضافه می‌شود. این توکن بر بستر شبکه اتریوم قرار دارد، به‌همین علت می‌توانید از کیف‌پول‌هایی که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید.

در جدول زیر می‌توانید پنج کیف‌پول از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های موجود در بازار برای نگهداری از توکن‌های LINK را مشاهده کنید. حتما ولت خود را از منابع معتبر دانلود کنید. برای مثال می‌توانید از سایت اصلی رمز ارز یا در گوگل‌پلی و اپ‌استور کیف‌پول موردنظرتان را پیدا کرده و دانلود کنید.

اسم کیف‌پول

نوع کیف‌پول

Ledger

سخت‌افزاری

Trust Wallet

نرم‌افزاری

Coinbase Wallet

نرم‌افزاری

MetaMask

نرم‌افزاری (غیرمتمرکز)

Binance Chain Wallet

نرم‌افزاری (غیرمتمرکز) و سخت‌افزاری

 

چه صرافی‌هایی از توکن Link پشتیبانی می‌کنند؟

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، توکن Link در صرافی‌های مشهوری همچون بایننس، کوین‌بیس، هوبی، بیت فینیکس، کوکوین، کراکن و تعداد زیادی از صرافی‌های دیگر لیست شده است.

چین‌لینک Link

سخن آخر

چین‌لینک یکی از پروژه‌هایی است که یکی از محدودیت‌‌های اساسی بلاک‌چین را برطرف کرده است. چین لینک به ما اجازه می‌دهد تا راحت‌تر از همیشه اطلاعات خود را با قرارداد هوشمند به اشتراک بگذاریم. همچنین رشد این ارز در ماه‌های اخیر نشان از استقبال کاربران از این پروژه دارد. اگر می‌خواهید روی یک پروژه منحصر‌به‌فرد سرمایه‌گذاری کنید، چین‌لینک می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

نام صرافی موقعیت لینک ثبت نام
کوکوین  کوکوین بین المللی
کوینکس  کوینکس بین المللی
نوبیتکس نوبیتکس ایران
تبدیل تبدیل ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.